Borsa Haberleri

Fitch: Yatırımcıların Risk İştahındaki İyileşme ile Türk Borçlanma Araçları Piyasası Canlandı

May 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Fitch: Yatırımcıların Risk İştahındaki İyileşme ile Türk Borçlanma Araçları Piyasası Canlandı

Kredi derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye’ye ilişkin yeni bir rapor yayımladı. Fitch, yatırımcıların risk iştihanın iyileşmesi ile Türk borçlanma araçları piyasasının canlandığını ve kira sertifikası ihraçlarının artığını söyledi.

Fitch’e göre Türk borç sermaye piyasasının 450 milyar doları aşması muhtemel. Fitch sukuk ihraçının da 20%’yi geçmesini beklediğini belirtti.

Fitch, borçlanma araçları piyasasındaki ihraçların finansman, fon çeşitlendirme hedefleri ve İslami finans konusunda kalkınma gündeminin etksiyle önümüzdeki iki yıl boyunca canlanmaya devam edeceği vurgusu yaptı.

Fitch’e göre maliyetlerin yüksek kalmaya devam etmesi göz önüne alındığında, bankalar ve şirketler borçlanma piyasasında devlet kurumlarından daha küçük paya sahip olacak.

“Finansman Riskleri Azaldı”

Fitch İslami Finans Birimi Başkanı Bashar Al Natoor, döviz cinsinden tahvil ihraçlarında son dönemdeki artışın, Türkiye’nin daha geleneksel makroekonomik politikaları benimsemesinin ardından risk iştihanın da iyileşmesi sebebiyle kısa vadeli yeniden finansman risklerinin azaldığını belirtti.

Fitch: Yatırımcıların Risk İştahındaki İyileşme ile Türk Borçlanma Araçları Piyasası Canlandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim, Bloomberg HT