Borsa Haberleri

Fitch Uyardı: Banka Notlarını Düşürmek Zorunda Kalabilir

Ağustos 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Fitch Uyardı: Banka Notlarını Düşürmek Zorunda Kalabilir

Bir Fitch Ratings analisti, ABD bankacılık sektörünün başka bir türbülansa daha yaklaştığı uyarısında bulundu.

Aralarında JPMorgan Chase (JPM) gibi devlerin de yer aldığı düzinelerce ABD bankası notlarında düşüş görme riskiyle karşı karşıya. 

Derecelendirme kuruluşu haziran ayında sektörün sağlığına ilişkin değerlendirmesini düşürdü ve analist Chris Wolfe’un söylediğine göre, bu hareket bankaların notu düşmediği için büyük ölçüde fark edilmedi.

Wolfe, bankacılık sektörünün notunun bir kademe daha düşürülerek AA-‘den A+’ya çekilmesinin, Fitch’i 70’ten fazla ABD bankasının her birinin notunu yeniden değerlendirmeye zorlayacağını belirtti.

Wolfe, “Eğer A+’ya çekecek olursak, bu tüm finansal ölçütlerimizi yeniden ayarlayacak ve muhtemelen olumsuz derecelendirme eylemlerine dönüşecektir.” dedi. 

Tahvil yatırımcılarının güvendiği kredi derecelendirme şirketleri son dönemde attıkları adımlarla piyasaları karıştırdı desek yalan olmaz. 

Geçtiğimiz hafta Moody’s 10 küçük ve orta ölçekli bankanın kredi notunu düşürdü ve aralarında Truist (TFC) ve U.S. Bancorp (USB) gibi büyük kuruluşların da bulunduğu 17 kredi kuruluşunun daha kredi notunun düşürülebileceği uyarısında bulundu. Bu ayın başlarında da Fitch, siyasi işlev bozukluğu ve artan borç yükü nedeniyle ABD’nin uzun vadeli kredi notunu da düşürmüştü.

Wolfe, Fitch’in bu kez piyasaya, banka notlarının düşürülmesinin kaçınılmaz bir sonuç olmasa da gerçek bir risk olduğu sinyalini vermeyi amaçladığını söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC