Borsa Haberleri

Fitch, Türk Bankacılık Sektörünün Görünümünü Güncelledi

Fitch, Türk Bankacılık Sektörünün Görünümünü Güncelledi
Google News Icon Takip Et

Uluslararası Kredi Fitch, Türk bankacılık sektörünün görünümünü “iyileşiyor” olarak güncelledi. Daha önce kurum sektör için “nötr” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kurum söz konusu kararın gerekçesi olarak, 2023’de gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından geçilen geleneksel makroekonomik politikaların ardından dış finansman baskıları ile makro ve finansal istikrar risklerinin azalmasını gösterdi.

Raporda, Türkiye’nin politika çerçevesine yönelik artan yatırımcı güveninin ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervlerindeki iyileşmenin, daha düşük dolarizasyon ve bankaların dış finansmana daha fazla erişimini sağladığı belirtildi.

Raporda “Sonuç olarak, sektörün yabancı para (YP) likit varlıklarının önemli bir bölümünü oluşturan bankaların TCMB ile yaptıkları döviz swapları önemli ölçüde azaldı. Tüm bu faktörlerin finansal istikrarı desteklemeye devam etmesi bekleniyor” ifadeleri yer aldı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT