Borsa İstanbul

Fitch Sonrası Borsa İstanbul’da Pozitif Seyir!

March 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Fitch Sonrası Borsa İstanbul’da Pozitif Seyir!

Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesinin ardından Borsa İstanbul, yeni haftaya pozitif bir seyirle başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 2,28% değer kazanarak 9.363,89 puana yükseldi Endekslere bakıldığında; bankacılık endeksi 4,74% ve holding endeksi 2,01% artış kaydetti. Tüm sektör endeksleri kazandırırken, en fazla yükselen bankacılık olarak gerçekleşti.

Cuma günü, alış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü 1,12% değer kazancıyla 9.155,32 puandan tamamlamıştı.

Fitch, Türkiye’nin Notunu Yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch cuma gecesi yayımladığı değerlendirme raporunda Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü de “durağan”dan “pozitif”e çıkardı.

Fitch not artışının, haziran ayından bu yana uygulanan parasal sıkılaşma politikasında, önden yüklemeli sıkılaşma da dahil olmak üzere politikaların etkinliğini, makroekonomik ve dış kırılganlıklardaki azalmayı yansıttığını belirtti.

Açıklamada, pozitif görünümün ise Fitch’in Türkiye’nin genel makroekonomik politika duruşunun enflasyondaki belirgin düşüşle tutarlı olması ve daha düşük cari açık ile daha güçlü likidite tamponları açısından dış kırılganlıkların azalmaya devam etmesi yönündeki beklentisini yansıttığı aktarıldı.

“Enflasyon Beklentileri Hafifledi”

Fitch’e göre Türkiye’de enflasyon beklentileri hafifledi ve dış likidite riskleri azaldı. Kurum, enflasyonun 2024’te ortalama 58% ve yıl sonunda 40% olacağı tahmininde bulundu.

Kurum ek olarak, yerel seçimlerin sonucunun politika değişikliğine yol açmayacağı öngörüsünde bulundu.

Fitch Sonrası Borsa İstanbul'da Pozitif Seyir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA, Bloomberg HT