BIST Şirket Haberleri

Fitch Ratings’ten Türk Bankalarına Pozitif Değerlendirme 

Fitch Ratings’ten Türk Bankalarına Pozitif Değerlendirme 
Google News Icon Takip Et

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’ten Türk Bankalarına yönelik değerlendirme geldi.

Dış Finansman Kaynaklı Riskler Azalıyor

Fitch Ratings’in Bankalar Direktörü Ahmet Kılınç, Türk bankalarının dış finansman kaynaklı risklerinin azaldığını belirtti. Kılınç, bankaların sermaye yapısını ve dış piyasalardaki fırsatları değerlendirme konusunda iyimser bir tablo çizdi. 

Bankacılık Sektörünün İhraç Stratejisi

Ahmet Kılınç’a göre, Türk bankaları yoğun bir ihraç döneminden geçmiş olmakla birlikte, uygun piyasa koşullarında ihraç yapmaya devam edecek. 

Sermaye Rasyoları ve Yeni İhraçlar

Türk bankalarının sermaye rasyolarının makul ve yeterli seviyelerde olduğunu vurgulayan Kılınç, yeni yapılan sermaye benzeri kredi ihraçlarının sermayeyi desteklediğini ve kurda olası bir yükselişe karşı kısmi hedge (riskten korunma) görevi gördüğünü ifade etti. 

Ekonomik Büyüme Beklentileri

Fitch Ratings, Türkiye ekonomisi için 2024 yılında 2,8% büyüme öngörüyor. Ancak, Kılınç ilk çeyrekte kaydedilen güçlü büyümenin bu tahmini yükseltebileceğini belirtiyor. Eğer yılın ilk çeyreğinde elde edilen performans devam ederse, yıl sonu büyüme beklentileri daha da iyimser bir hale gelebilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA