BIST Şirket Haberleri

Fitch Ratings’ten Türk Bankacılık Sektörü Değerlendirmesi

October 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Fitch Ratings’ten Türk Bankacılık Sektörü Değerlendirmesi

Fitch Ratings, Türkiye’nin bankacılık alanındaki mevcut durumu ve gelecekteki beklentileri üzerine bir rapor yayımladı. 

🏦 Bankacılık Sektöründeki Marjlar

Bu yılın ikinci yarısında bankacılık sektörünün marjlarında bir miktar toparlanma bekleniyor. Buna ek olarak, yetkililerin uyguladığı politika değişikliklerinin bazılarını hafifletmesi, bankaların kredi vermeye olan ilgisini sürdürmelerine yardımcı olabilir. Yani, kredi verme konusunda bankaların iştahı devam ediyor.

💹 Datawatch Raporundan Veriler

Datawatch raporuna göre, sektör varlıklarının 83%’ünü temsil eden 13 bankanın faaliyet kârı/ortalama risk ağırlıklı varlık oranı, marj daralmasına karşın yılın ikinci çeyreğinde artış gösterdi. Bu da, bankaların faaliyetlerini sürdürdüğüne ve belirli bir mali başarı elde ettiğine işaret ediyor.

💱 Lira Mevduatları ve Marjlar

Lira mevduatları üzerinde yaşanan fiyat baskısına rağmen, yüksek kredi faizleri ve TÜFE endeksli tahvil getirileri nedeniyle marjların bu yılın ikinci yarısında toparlanması bekleniyor. Bunun yanı sıra, KKM’deki kademeli düşüş nedeniyle bankaların döviz mevduat paylarında bu dönemde önemli bir artışın olması öngörülmüyor.

📈 Döviz Fonlama ve Özsermaye Dışı Fonlama

Rapora göre, bankaların döviz fonlama ve özsermaye dışı fonlama oranları artış gösterdi. Bu durum, Türk bankalarının risk primlerindeki düşüşü takiben piyasa ihraçlarındaki artışın bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

🔄 Kredi Büyümesi ve Düzenleyici Tedbirler

Son olarak, para politikasının normalleşmesi ve son dönemdeki politika değişikliklerine rağmen bankaların kredi büyümesi yılın ikinci çeyreğinde yavaşlama eğiliminde. Düzenleyici tedbirlerin etkisiyle, bu yılın ikinci yarısında da bu büyümenin zayıf kalması bekleniyor.

Fitch Ratings'ten Türk Bankacılık Sektörü Değerlendirmesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fitch