Borsa Haberleri

Fitch: Kredi Kartı Kredilerindeki Artış Türk Bankalarına Risk Yaratabilir

April 17, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Fitch: Kredi Kartı Kredilerindeki Artış Türk Bankalarına Risk Yaratabilir

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings Türk bankalarının risklerle karşı karşıya kalabileceğini ifade etti.

Fitch’e göre sektör, kredi koşullarının daha da sıkılaşması veya ekonomik büyümenin yavaşlaması halinde, bireysel kredi kartı kredilerinde son dönemlerdeki hızlı artış gerekçesiyle risklerle karşı karşıya kalabilir.

Bireysel kredi kartı kredilerinin 2023’te 162% oranında büyüdüğü ifade edilen değerlendirmede, bu durumun 65%’lik 2023 yıl sonu enflasyonu ve 53%’lik ortalama sektör nominal kredi büyümesine göre çok üzerinde gerçekleştiği belirtildi. Fitch bu büyümenin ilk çeyrekte de 19% ile devam ettiğini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bireysel kredi kartları, 2022 sonunda 6,0% ve 2021 sonunda 4,3% olan bankacılık sektörü canlı kredilerinin 2023 sonunda 10,1%’ini oluştururken, takipteki kredilerin yalnızca 8,1%’ini oluşturdu. Hanehalkı, enflasyonist ortamda alışverişlerini öne çekmek ve taksitle ödeme yaparak satın alma maliyetlerini birkaç aya yaymak için kredi kartı kullanımını önemli ölçüde artırttı

“Daha Sıkı Finansal Koşullar Bekliyoruz”

Mayıs ayındaki seçimlerin ardından enflasyonu kontrol altına almak için kontrol altına almak için alınan ve yakın zamana kadar aylık kredi büyümesine sınırlama getiren çeşitli makro ihtiyati tedbirlere rağmen teminatsız perakende kredilerin hızla arttığını ifade eden Fitch şöyle dedi:

“Merkez Bankası’nın, tüketici ve kredi kartı kredilerindeki büyümeyi soğutmak için hedeflenen banka düzenlemelerinin yardımıyla daha sıkı finansal koşullar uygulamasını bekliyoruz”

Fitch, hızlı kredi büyümesi, kredi kartı harcamalarına ilişkin daha sıkı düzenlemeler ve yavaşlayan ekonomik görünüm göz önüne alındığında, bankaların varlık kalitesinin, özellikle teminatsız perakende krediler nedeniyle bozulmasını bekliyor. Raporda konuya ilişkin olarak şu değerlendirme yer aldı:

“Özel bankalar, kamu bankalarına kıyasla kredi kartlarına çok daha fazla maruz kalmaktadır ve bu durum büyük ölçüde kamu bankalarının hükümetin önceliklerine stratejik olarak odaklanmasını yansıtmaktadır. Özel bankaların kredi kartı riski 2023 sonunda toplam kredilerinin %19,2’sini oluştururken, kamu bankalarının kredi kartı riski sadece 4,9%’dur. Ancak kredi kartı ürünlerindeki geniş marjlar, risk maliyetindeki artışa karşı bir miktar tampon sağlamaktadır”

Fitch’e göre kredi kartları ve toplam bireysel krediler için TGA (Tahsili Gecikmiş Alacak) oranları önümüzdeki iki veya üç yıl içinde on yıllık ortalamalara paralel olarak 3%’ün üzerine çıkacak. Ancak raporda, para politikasının daha da sıkılaşması, ekonomik yavaşlama veya artan işsizliğin, TGA oranlarını bu seviyenin üzerine çıkarabileceği ifade edildi.

Raporda “Çoğu büyük özel ve kamu bankasının, varlık kalitesindeki ılımlı zayıflamayı absorbe edebilecek yeterli karşılık ve sermaye tamponlarına sahip olduğuna inanıyoruz. Bankalar gelecekteki potansiyel kredi zararlarını azaltmak için adımlar atmıştır. Güçlü 2023 karlarının bir kısmını kredi zarar karşılığı tamponlarını güçlendirmek için kullandılar. ” denildi.

Fitch: Kredi Kartı Kredilerindeki Artış Türk Bankalarına Risk Yaratabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks