Bültenler

Fitch Kararı Sonrası Borsalarda Ciddi Düşüş

Ağustos 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Fitch Kararı Sonrası Borsalarda Ciddi Düşüş

Fitch Ratings’in ABD’nin kredi notunu düşürmesiyle sarsılan piyasalarda; Hazine’nin borç satışlarını artırmasıyla tahvil getirileri yükselirken, ADP’den gelen veriler işgücü piyasasının temmuz ayında hâlâ oldukça güçlü olduğunu göstermesine rağmen, endeksler ekside kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 2,17%, S&P 500 1,38% ve Dow Jones 0,98% geriledi.

Analist Yorumu 

ABD borsaları; yapay zekâ coşkusu ve enflasyonun düşmesiyle ABD ekonomisinin resesyondan kaçınabileceği umutlarıyla haftalarca süren artış eğiliminin ardından, riskten kaçış hissiyatının geri dönmesiyle sert bir satış dalgası gördü.

Bunun arkasındaki en büyük neden de derecelendirme kuruluşu Fitch’in, “beklenen mali bozulma” ve “yönetişimdeki erozyonu” gerekçe göstererek ABD’nin kredi notunu AAA’dan AA+’ya düşürmesi oldu.

Söz konusu karar, FED’in parasal sıkılaşma hamlelerinin bir sonucu olarak doğan resesyon riskleri ve yükselen değerlemeler göz önüne alındığında, bu yılki borsa rallisinin hâlâ devam edip etmeyeceği konusunda hâlihazırda endişeli olan yatırımcılar arasında tedirginlik yarattı.

Ally Invest Securities genel müdürü Frank Lietke, “Piyasaların haberleri sindirmesi biraz zaman alacak.” dedi. Ancak, kredi notunun düşürülmesinin borsaya uzun vadede çok fazla zarar vermesini beklemediğini belirten Lietke, “Bunu daha önce de gördük. Bu, tek başına hisseler üzerinde önemli bir aşağı yönlü baskı yaratmaya yetmeyecektir.” yorumunu yaptı.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasalarda bir çekilme olabileceğine yönelik oluşan endişeler

2. ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirisinin yükselerek mart zirvesine yaklaşması

3. Fitch’in ABD’nin kredi notunu düşürmesine gelen tepkiler

4. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) şirketlerdeki zayıflığın piyasalara yansıması

5. Bilanço haberlerine gelen tepkiler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Sağlık, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Teknoloji, İletişim, Finans

Öne Çıkan Hisseler

Advanced Micro Devices (AMD), dün güçlü bir bilanço açıkladı ve masaüstü bilgisayar çipleri segmentinde toparlama beklediğini söyledi ancak hisseler 7% düştü.

Starbucks’ın (SBUX), Çin’deki büyük toparlanmaya rağmen üçüncü çeyrek satış öngörüsü beklentilerin altında kalsa da kahve zincirinin hisseleri kapanışta 0,9% yükseldi. 

Merck (MRK) Prometheus Biosciences’ı 10,8 milyar dolara satın alması sebebiyle ikinci çeyrekte zarar açıklamasına rağmen 0,4% arttı.

Yum Brands (YUM), kâr beklentilerini aşan ikinci çeyrek bilançosunda gelir tahminlerini aşamadı ve 1% geriledi.

CVS Health (CVS) sağlık hizmetleri segmentindeki güçlü görünüme paralel olarak beklentileri aşan sağlam bilançosuyla 3,3% ralli yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı