Borsa Yorumları

Fırtınaları Güvende Atlatmak: Güçlü Temettü Ödeyen 5 Şirket

Ağustos 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Fırtınaları Güvende Atlatmak: Güçlü Temettü Ödeyen 5 Şirket

Ekonomik koşullara tehdit olabilecek gelişmeler ve artan kârlılık endişeleri nedeniyle şirketler nakitlerini koruduğu için bu yıl temettü ödemeleri biraz yavaşladı.

Ancak bu eğilime rağmen, Wall Street analistlerinin sevdiği ve temettülerini artırma konusunda uzun vadeli bir geçmişe sahip olan bazı hisseler var. 

💰 S&P Global Market Intelligence’ın yeni raporuna göre, küresel temettüler 2023 yılı sonunda 2 milyar doların biraz üzerinde olacak ve geçen yıla göre tamamen yatay seyredecek. Rapora göre bu, 2020’deki pandemi daralması dışında son 10 yılın en düşük büyüme oranı.

Raporda, “Zayıf talep, düşük iş güveni ve yüksek faiz oranı ortamı, temettüler üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratıyor.” denildi.

👀 Biz de senin için bu baskıya karşı koyan şirketleri bulmaya çalıştık. İlk adımda S&P Dividend Aristocrats endeksinde yer alan şirketlere baktık. Bizim listemizde yer alması için 25 yıl üst üste temettü büyümesi gösteren şirketleri taradık.

Daha sonra bunlar arasında analistler tarafından sevilen hisseleri aradık. Wall Street’teki analistlerin en az 60%’ının “AL” notu verdiği ve konsensüs 12 aylık ortalama hedef fiyatlarında en az 10% artış beklenen hisselere baktık.

Bu kapsamda temettü ödemeleriyle öne çıkan beş hisseyi aşağıda inceleyebilirsin:

  • NextEra Energy (NEE)
  • Emerson Electric (EMR)
  • S&P Global (SPGI)
  • Albemarle (ALB)
  • General Dynamics (GD)

🔋 Yaklaşık 1% temettü ödemesiyle küresel kimyasal üreticisi Albemarle listeye girdi. Analistler, hissenin mevcut seviyelerinden 30%’un üzerinde yükselmesini bekliyor.

Dünyanın en büyük lityum üreticisi Albemarle, geçen hafta lityum piyasa fiyatlarındaki artış nedeniyle tüm yıl beklentilerini yükseltmişti. Hisseyi takip eden analistlerin 70%’i ALB için “AL” diyor. 

💡 Kamu hizmetleri devi NextEra Energy ile sanayi şirketleri Emerson Electric ve General Dynamics de 25 yıllık temettü ödeme geçmişleriyle analistlerin çoğunluğundan “AL” notuna sahip. 

NextEra Energy hissesinde, konsensüs 12 aylık ortalama hedef fiyatı 30,4%’lük bir artış ima ediyor. Ayrıca şirket, 2,7% temettü getirisiyle listedeki en yüksek temettü oranına sahip. Ancak hisse bu yıl şimdiye kadar 18%’den fazla değer kaybetti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC