Bültenler

Fırtına Öncesi Sessizlik Mi?

July 8, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Fırtına Öncesi Sessizlik Mi?

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Yükseliş: Haziran enflasyon verisi ve bugün TSİ 15.30’da açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesinde borsalara adeta bir “fırtına öncesi sessizlik” hakim. Bu fırtınanın yıkıcılığı ise verilerin beklentilere göre nasıl geleceğine bağlı olacak.
 • FED: Dün konuşan FED yetkilileri Bullard ve Waller, bu ayki toplantılarında 75 baz puanlık artışa olumlu baktıklarını belirttiler. Diğer yandan Bullard, “ekonomik büyümedeki duraklama ile resesyonu birbirine karıştırmamak gerek” yorumunu yaparak, ekonominin bir resesyon içerisinde hâlâ bulunmadığını belirtti.  
 • Resesyon: ABD’nin en büyük bankalarından Wells Fargo ise yüksek enflasyon, tüketici güvenindeki ve şirket harcamalarındaki azalma ile birlikte bu yılın ikinci yarısında resesyon bekliyorlar. 
 • Resesyonun İlacı: Yine Wells Fargo tarafından resesyon döneminde iyi performans göstermesi beklenen hisselere, uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Durgunluk Hisseleri” listesinden ulaşabilirsiniz. 
 • Risk: Volatilite (Oynaklık) endeksi 10 hazirandan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Borsadaki belirsizlik ve korkunun karşılaştırmalı olarak düştüğünü gösteriyor.
 • Çip Hisseleri: Dün güney koreli şirket Samsung’un açıkladığı güçlü bilançonun ardından, ABD borsasındaki çip hisseleri de yükselişe geçti. NVDA, QCOM, AMD ve AVGO bunlardan birkaçı. 
Fırtına Öncesi Sessizlik Mi?

💎 Değerli Madenler

Altın, dördüncü haftayı da kayıpla kapatmaya hazırlanırken bugün açıklanacak işsizlik ve ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde yatay seyrediyor. İstihdam verilerindeki bir azalış FED’in agresif bir tutum göstermesini engelleyebilir ve faiz artışlarını sınırlama etkisine sebep olabilir. Faizsiz bir getiri sunan altın ise bu durumdan olumlu etkilenebilir.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, resesyon (durgunluk) endişeleriyle haftayı düşüşle tamamlamaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz gün FED yetkililerinin 75 baz puanlık faiz artışını destekleyen söylemleri durgunluk endişelerini artırdı. Rusya Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana dolar bazında 35% yükselen petrol fiyatları güncelde geçtiğimiz ay ulaştığı zirvelerin altında 105 dolar seviyesinde. 

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Fırtına Öncesi Sessizlik Mi?

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Fırtına Öncesi Sessizlik Mi?

Levi Strauss (LEVI)

 • Levi Strauss, analist tahminlerini aşan ikinci çeyrek kazançlarını bildirdi. Giyim perakendecisi, net gelirin 2021′e kıyasla dolar bazında 11% ile 13% artacağı yönündeki beklentilerini 2022 için yeniden doğruladı. Kaynak

 • Şirket, güzel çeyreklik sonuçlarının ardından üç aylık temettüsünü de artırdı ve yıl için beklentilerini korudu. Hisseleri, mesai sonrası işlemlerde yaklaşık dolar bazında 4% artışla 17,08 dolara yükseldi.

 • Levi Straus, çeyrekteki yüksek gelirinin hem daha güçlü doğrudan tüketiciye hem de toptan satışlardan kaynaklandığını söyledi. Dijital gelirin küresel olarak dolar bazında 3% arttığını ve bu çeyrekte satışların 20%′sini oluşturduğunu söyledi.

 • CEO Chip Bergh şirketin başarılı sonuçlarıyla ilgili röportajında CNBC’ye “Kot pantolonlar artık ofiste çok daha kabul edilebilir” dedi.
Fırtına Öncesi Sessizlik Mi?

Twitter (TWTR)

 • Twitter hisseleri, Elon Musk’ın şirketi satın alma anlaşmasının tehlikede olduğunu söyleyen bir Washington Post raporunun ardından, perşembe günü piyasaların kapanmasının ardından düştü. Kaynak

 • Twitter, platformundaki hangi hesapların bot veya spam hesapları olduğunu nasıl belirlediğini açıklamak için perşembe günü erken saatlerde gazetecilerle sanal bir brifing düzenledi.

 • Neler Oluyor? Musk’a göre, platformdaki spam hesaplarının yüzdesi hakkında daha fazla bilgi talep ettikten sonra anlaşma zaten belirsiz bir bölgedeydi. Ancak Washington Post, isimsiz bir kaynağa atıfta bulunarak, Musk’ın ekibinin 44 milyar dolarlık anlaşma için bazı finansman tartışmalarına katılmayı bıraktığını söyledi. Post’un bildirdiğine göre, Musk’ın ekibi, Twitter’ın spam hesap rakamlarını doğrulayamayacağına karar verdi ve yakında kararlarında değişiklik yapmaya hazırlar.
Fırtına Öncesi Sessizlik Mi?

GameStop (GME)

 • GameStop, Mali İşler Direktörü Mike Recupero’yu kovdu ve agresif bir geri dönüş planının bir parçası olarak departmanlar arasında personel kesintileri yapacağını da perşembe günü duyurdu. Duyuru sonrası şirketin hisseleri kapanış sonrası işlemlerde düştü. Kaynak

 • CEO Matt Furlong, GameStop’ın markasını yenilemek ve önümüzdeki bahar büyümeyi desteklemek için attığı bazı adımların altını çizdi. Yeniden tasarlanmış bir uygulama başlattığını, ödül programına yeni üyeler çektiğini,  e-ticaret ve blockchain oyunlarında deneyime sahip insanları işe aldığını söyledi. İkinci çeyreğin sonuna kadar, gayri misli jetonlar veya NFT’ler için bir pazar yeri açmayı planlıyor.

Fırtına Öncesi Sessizlik Mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı