Piyasa Öncesi

First Republic Endişeleriyle Borsalar Karışık Kapandı

April 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
First Republic Endişeleriyle Borsalar Karışık Kapandı

Alphabet (GOOGL) ve Microsoft (MSFT) gibi büyük teknoloji devlerinin sağlam bilançoları, teknoloji hisseleri ağırlıklı Nasdaq endeksine olumlu yansıdı. Ancak First Republic Bank’in (FRC), Silicon Valley Bank iflası sonrası mart ayında dev miktarlarda mevduat çıkışı yapıldığını açıklaması, borsaların geri kalanını negatif bölgeye itti.  

Nasdaq dünü 0,5% artışla tamamlarken, Dow Jones 0,7% ve S&P 500 0,4% düştü. 

Analist Yorumu 

Analist Russ Mould: “Microsoft ve Alphabet, rekabetçi yapay zekâ çalışmalarıyla kaderleri giderek birbirine dolanan bu iki şirket, gelirlerinin beklentileri aşmasıyla bilançolarında ciddi bir direnç sergiledi.”

Mould ayrıca, “First Republic Bank’in mücadele ettiği sorunlar, mart ayındaki yaraları bir kez daha açtı ve yatırımcılar bir kez daha finansal sistemden yakınmaya başladı. Öte yandan büyük ABD bankaları bu bilanço sezonunda etkileyici sonuçlar sundu ancak bölgesel bankaların rakamları gelecek günlerde ayrıntılı bir şekilde incelecek.” yorumunu yaptı.  

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bilanço sonrası Microsoft’un artan gücü

2. ABD Hazine tahvillerindeki fiyat hareketlerinin ekonomik durgunluk endişelerini yansıtmaya devam etmesi

3. First Republic Bank’ta süregelen sorunlar

4. Pozitif bilançolara gelen az tepkinin yatırımcı güvenindeki düşüşü yansıtması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji

Zayıf: Sağlık, Kamu Hizmetleri, Sanayi, Enerji, Ham Madde, Tüketici Ürünleri

Öne Çıkan Hisseler

Boeing (BA,), bilançosunda ciddi bir kayıp açıklarken, serbest nakit akışının beklentileri aşmasıyla dünü 0,4% artışla tamamladı. 

İngiltere’nin Microsoft’un Activision Blizzard (ATVI) satın alımını, bulut-oyun pazarındaki rekabete olumsuz etkileri olabileceği sebebiyle onaylamamasıyla, ATVI gün sonunda 11,4% değer kaybetti. 

Chipotle Mexican Grill (CMG), yeni restoran açılışları ve düşen avokado maliyetleriyle ilk çeyrek bilançosunda beklentileri aştı. CMG, dün kapanışta 12,9% yükseldi. 

First Republic Endişeleriyle Borsalar Karışık Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı