Borsa Yorumları

Fırsatlarla Dolu Ucuz Çip Hisseleri!

December 6, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Fırsatlarla Dolu Ucuz Çip Hisseleri!

Yarı iletken sektörünün hisse fiyatlarında bu yıl büyük düşüş yaşamasının ardından KeyBanc Capital Markets beş adet çip hissesinde alım fırsatları olduğu görüşünde.

ICE Yarı İletken Endeksi’nin performansını takip eden iShares Semiconductor (SOXX) borsa yatırım fonu bu yıl 30% değer kaybetti. Pazartesi günü gün ortası işlemlerde borsa yatırım fonu 0,9% değer kaybederken, S&P 500 ve Dow Jones Sanayi Ortalaması sırasıyla 1,4% ve 1,1% düşüş sergiledi. 

Analist John Vinh pazar günü kaleme aldığı yazısında “bir envanter düzeltme döngüsüne girmekte olduğumuza dair net işaretler” olduğunu belirtti. “Bu noktada ‘yumuşak bir iniş’ öngörüyoruz. Düzeltmenin büyük oranda fiyatlamalara yansıdığına inanıyoruz ve elverişli bir risk/ödül oranı görüyoruz.” 

Vinh şu hisseleri tavsiye ediyor: Analog Devices (ADI),  Advanced Micro Devices (AMD), Nvidia NVDA  (NVDA), ON Semiconductor (ON), Qualcomm (QCOM). Analistin bu beş şirketin her biri için belirlediği not “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI”. 

Analistin belirlediği hisse fiyat hedefi Analog Devices (ADI) için 220 dolar iken, AMD (AMD) için 85 dolar. Nvidia (NVDA), On (ON) ve Qualcomm (QCOM) için ise sırasıyla 230, 80 ve 150 dolarlık fiyat hedefleri belirledi.  

Vinh, çip sektörü için ileriye dönük fiyat/kazanç oranlarının yılbaşından ekim ayına kadarki en yüksek seviyelere kıyasla 55% düştüğünü, bunun da geçmişteki düşüşlerin ortalaması olan 42%’den yüksek olduğunu belirtti.

Analist bununla birlikte çip sektörünün bundan sonraki dönemde daha dayanıklı olacağı konusunda da iyimser. Çip endüstrisinin daha konsolide olduğunu ve bunun da kapasite fazlası sebebiyle çip fiyatlarının düşmesi riskini azaltması gerektiğini vurguladı. 

Bunun yanı sıra 5G, elektrikli araçlara geçiş, bulut programlama ve yapay zeka gibi, gerilemenin şiddetini azaltmaya yardımcı olabilecek birtakım uzun soluklu, büyüme eğilimleri de mevcut. 

Fırsatlarla Dolu Ucuz Çip Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

 Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: BARRONS