Uzman Analizleri

Finansal Özgürlük Stratejisi: Her Ay Temettü Almak Mümkün mü? Temettüsü Büyüyen Portföy Oluşturmak

July 12, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Finansal Özgürlük Stratejisi: Her Ay Temettü Almak Mümkün mü? Temettüsü Büyüyen Portföy Oluşturmak

Merhaba sevgili Midaslılar!

Bir önceki yazıda temettüsü büyüyen hisse yatırımı stratejisinin temellerini anlatmaya çalışmıştık. İçerikte stratejinin altyapısını, hisse seçim kriterlerini ve temettü büyümesinin önemini vurguladık. Hisse filtreleme araçları kullanarak bu kriterlere göre seçtiğimiz şirketleri belirledik ve bunların birkaç tanesini örneklerle açıklamaya çalıştık. 

Bu yazıda ise “temettüsü büyüyen hisse stratejisi”ni kullanarak çeşitlendirilmiş bir örnek hisse portföyü oluşturacağız. Bu sayede her ay temettü alarak bir pasif gelir makinesini nasıl kurup işletebileceğimizi göstermiş olacağız. Öyleyse başlayalım…

Öncelikle bu stratejide koyduğumuz temel kriterleri hatırlayalım:

  1. Geçmiş 5 yılda ve önümüzdeki 5 yılda beklenen hisse başı kâr (EPS) büyüme oranları enflasyonun üzerine olmalı
  2. Nakit temettü dağıtma oranı 30-60% arasında olmalı (temettülerin güvende olması)
  3. Güncel ve ileriye dönük fiyat/kazanç oranları S&P 500 endeksinin altında olmalı (ucuzluk kriteri)
  4. Temettü verimi en az 1% mümkünse 2% olmalı (ucuzluk kriteri)
  5. Son bir yılda analistlerden “AL” notu alması

Filtreleme sonucu çıkan şirketleri temettü verme tarihlerine göre gruplara ayıralım. 

Finansal Özgürlük Stratejisi: Her Ay Temettü Almak Mümkün mü? Temettüsü Büyüyen Portföy Oluşturmak


Görüldüğü üzere ABD’de şirketler genellikle temettülerini çeyreklik olarak yani 3 ayda bir verir. Mart, haziran, eylül ve aralık ayları ağırlıkta olsa da yılın her ayında temettü veren şirket bulmak mümkündür. Yukarıdaki tabloda belirttiğimiz şirketler, geçmişte hisse başı kârlarını ve temettülerini en az enflasyon kadar artırmış ve gelecekte de bunu istikrarlı şekilde devam ettirebilecek şirketlerden oluşmaktadır. Dolayısıyla bu tarz şirketlerden oluşturulmuş bir portföyde yılda minimum 7-9% temettü büyümesinin üzerine 2-3% temettü verimini eklediğimizde uzun vadede 10%’un üzerinde gelir büyümesi beklenebilir.

Temettüsü büyüyen hisse yatırımının başlarında, yatırdığınız miktarlar küçük olduğu için doğal olarak gelen temettü miktarı da az olacaktır. Fakat düzenli yatırım yaptığınız takdirde, yıllar içerisinde çeyreklik temettülerle tekrar hisse alınacağı ve alınan o hisselerin temettülerinin de tekrar hisse alımında kullanılacağı bir bileşik temettü makinası oluşturmak mümkün. 

Finansal özgürlük hikayelerini paylaşan yabancı blog sitelerinde bu stratejiyi birebir uygulayıp yıllar içerisinde aylık temettü gelirini 4000 dolar ve üzerine çıkarmış yatırımcılar mevcut. Bunların içinden takip ettiklerimin birkaçını yazının sonuna ekleyeceğim.

Dağıtılmamış Kârlar da Önemli

Burada hep dağıtılmış kâr, yani temettüler üzerinden konuşuyoruz. Yıldan yıla 6-9% temettü büyümesinin üzerine, dağıtılmamış kârların şirket içerisinde yüksek ROIC ile değerlendirilmesi sonucu oluşacak potansiyel hisse başı kâr büyümesi de göz ardı edilmemeli. (Hisse başına kâr büyükdükçe, gelecekte dağıtılacak temettü de artar) Bu yüzden filtreleme kriterlerinin içerisinde bulunan nakit temettü dağıtma oranının 30-60% arasında olması önemli. 

Şirket mevcut yıllık kârını yüksek oranda temettü olarak dağıtmaya devam ettiği müddetçe büyümeye daha az kaynak ayırabilecek, dolayısıyla hisse fiyatının gelecekte artma ihtimali az temettü dağıtanlara göre daha düşük olacaktır. Hisse başı kârlarının makul kısmını dağıtıp geri kalanıyla yatırım yapıp büyüyen şirketler uzun vadede hisse fiyatının da yükselmesiyle yatırımcısına daha yüksek getiri sağlar.

Sonuç

Bu yazıda temettüsü büyüyen hisse yatırımı stratejisini uygulamaya koyarak örnek bir portföy ve temettü listesi hazırladık. Belirlediğimiz kriterlere uyan hisseleri temettü verme tarihlerine göre gruplayarak her ay pasif gelir elde edebileceğimiz bir sistemi nasıl kurgulayabileceğimizi anlatmaya çalıştık. 

Burada şu hususa dikkat çekmek istiyorum: Uyguladığımız kriterler sonucu çıkan şirketler tamamen veri odaklı şekilde listelenmiş olup her şirket özelinde detaylı inceleme yapılmasında fayda vardır. Umarım temettüsü büyüyen hisse yatırımı konusunda sorularınıza yanıt olan ve yatırıma nereden başlamanız gerektiği konusunda yönlendirici bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Bay Tutumlu

Finansal Özgürlük Stratejisi: Her Ay Temettü Almak Mümkün mü? Temettüsü Büyüyen Portföy Oluşturmak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Yurt dışı temettü yatırımı için takip ettiğim bazı İngilizce blog siteleri:

(Türkçe içerikler için Midas’ın Kulakları’nı takip edebilirsiniz.)

-Dividenddiplomats.com

-Youngdividdend.com

-Tawcan.com

-dividendgrowthinvestor.com