Borsa Haberleri

Financial Times ve OpenAI, ChatGPT’yi Eğitmek için İşbirliği Yapacak

April 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Financial Times ve OpenAI, ChatGPT’yi Eğitmek için İşbirliği Yapacak

İngiliz gazete Financial Times, yayıncının arşivlenmiş içerikleriyle yapay zekâ modellerini eğitmek için Microsoft (MSFT) destekli OpenAI ile bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma şartlarına göre FT, neredeyse bir insan kadar iyi metin, görüntü ve kod oluşturabilen üretici yapay zekâ teknolojisinin geliştirilmesine yardımcı olmak için materyallerini ChatGPT üreticisine lisanslayacak.

Anlaşma ayrıca ChatGPT’nin sorulara FT makalelerinden kısa özetlerle ve FT.com’a bağlantılarla yanıt vermesine olanak tanıyor. Bu, sohbet robotunun dünya çapındaki 100 milyon kullanıcısının ChatGPT aracılığıyla FT haberlerine erişebileceği ve orijinal malzemeye geri dönüş yolu sağlayabileceği anlamına geliyor.

FT CO’su John Ridding, “FT’ye sağladığı faydaların yanı sıra, sektör için daha geniş etkileri de var. Yapay zekâ platformlarının, materyallerinin kullanımı için yayıncılara ödeme yapması elbette doğru. OpenAI şeffaflığın, atıfta bulunmanın ve ücretlendirmenin önemini anlıyor – bunların hepsi bizim için çok önemli. Aynı zamanda, bu ürünlerin güvenilir kaynaklar içermesi açıkça kullanıcıların yararınadır.” diyor.

Söz konusu anlaşma, ABD merkezli Associated Press, Alman Axel Springer, Fransız Le Monde ve İspanyol Prisa Media ile yapılan benzer anlaşmaların ardından geçtiğimiz yıl OpenAI tarafından yapılan beşinci anlaşma oldu. 

Axel Springer’in OpenAI’ın Bild, Politico ve Business Insider gibi yayın organlarındaki içeriğe erişmesine izin vererek yılda on milyonlarca avro kazanması bekleniyor. Bu anlaşma, yayıncının tarihsel içeriği için tek seferlik bir ödeme ve OpenAI’ın daha güncel bilgilere erişmesine izin vermek için yıllık bir lisans anlaşması kapsamında ödenen daha büyük bir ücreti içeriyordu.

Öte yandan New York Times (NYT), aralık ayında OpenAI ve Microsoft’a dava açan ilk büyük ABD medya grubu oldu ve teknoloji şirketlerinin ChatGPT’nin altında yatan modelleri oluşturmak için milyonlarca makaleden “bedava yararlandığını” savundu.

Davada, şirketin Microsoft ve OpenAI ile “aylarca” lisans görüşmeleri yaptığı ancak bunların “bir çözüme ulaşmadığı” belirtildi.

Geçen yıl OpenAI, Google (GOOGL), Microsoft ve Adobe (ADBE), aralarında News Corp (NWSA), Axel Springer, The New York Times, The Guardian ve FT’nin de bulunduğu haber yayıncılarının yöneticileriyle yapay zekâ ürünleriyle ilgili konuları görüşmek üzere toplantılar düzenledi.

Web’deki içeriği kullanarak sohbet robotu Gemini’yi de inşa eden Google, henüz haber yayıncılarıyla bir anlaşmaya varmadı.

Financial Times ve OpenAI, ChatGPT'yi Eğitmek için İşbirliği Yapacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times