Borsa Yorumları

FED’in “Yumuşak İniş” Yapması Halinde Tercih Edilebilecek Hisseler!

January 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
FED’in “Yumuşak İniş” Yapması Halinde Tercih Edilebilecek Hisseler!

Ekonomik gerilemeye dair tüm endişelere rağmen FED’in ekonomiye “yumuşak iniş” yaptırabilme şansı halen var. Şayet bu gerçekleşirse durumdan fayda sağlayabilecek bazı hisseler var.  

Yumuşak iniş, FED’in ekonomiyi derin bir resesyona sürüklemeden, faiz artırımlarıyla enflasyonu dizginlemeyi başarması anlamına geliyor. Faiz artırımları, ekonomide talebin azaltılması yoluyla enflasyon oranını düşürmek için tasarlanmış bir yöntem.

Goldman Sachs stratejistleri yumuşak iniş senaryosu için doğru konjonktürel hisseleri araştırdı. 

  • Russell 3000 endeksindeki konjonktürel hisseler arasından piyasa değeri en az 5 milyar dolar olan kârlı şirketler seçildi.
  • Bu kriter şirketlerin, paranın değer kazandığı ekonomik ortamda fon toplamaya ihtiyaç duymayacakları anlamına geliyor. 
  • Ayrıca, Goldman’ın listesinde yer alan hisseler geçmişteki değerlemelerinden veya daha altından işlem görüyor. Bu da ekonominin kötüye gitmesi halinde bu hisselerin, pahalı seviyelerden işlem görmekte olan hisseler kadar büyük düşüşler görmeyebileceği şeklinde yorumlanabilir.  

İşte bu hisselerden bazıları:  

Piyasa değeri 7 milyar doların biraz üzerinde olan, konutlar ve iş yerleri için zemin kaplama malzemeleri üreten Mohawk Industries (MHK), 11 katlık bir ileriye dönük F/K oranından işlem görüyor. Bu oran şirketin 10 yıllık ortalaması olan 15 katın altında.  

Elbette şirket yüksek faiz oranlarının tüketim harcamalarını baskılaması nedeniyle gelir beklentilerini aşağıya çekti.

Asansör ve yürüyen merdiven üreticisi Otis Worldwide (OTIS)’ın piyasa değeri 34 milyar doların biraz üzerinde. Yaklaşık 24 kat seviyesinde bir ileriye dönük F/K oranından ve 10 yıllık ortalaması olan 25 katın altından işlem görüyor. 

Devinim ve kontrol teknolojileri üreterek diğer üreticilere satan Parker Hannifin (PH)’in piyasa değeri 40 milyar dolar civarında. Yaklaşık 16 kat seviyesinde bir ileriye dönük F/K oranıyla ve yaklaşık olarak ortalamasıyla aynı seviyede işlem görüyor.  

Piyasa değeri yaklaşık 11 milyar dolar olan boru tesisatı ve dekoratif ürünler üreticisi Masco (MAS)’nun işlem fiyatı, yaklaşık 14 kat seviyesinde ileriye dönük F/K oranıyla ortalaması olan 17 katın altında işlem görüyor.   

İnşaat sektörüne asfalt ve benzeri ürünler satan Vulcan Materials (VMC)’ın piyasa değeri 24 milyar dolar. Yaklaşık 26 kat seviyesinde bir ileriye dönük F/K oranı ile 29 katlık ortalamasının altından işlem görüyor.  

Piyasa değeri 5 milyar dolar olan, benzer inşaat malzemeleri üreticisi Eagle Materials (EXP)’ın ileriye dönük F/K oranı ise 12 kat ile ortalaması 16 katın altında işlem görüyor.

FED’in "Yumuşak İniş" Yapması Halinde Tercih Edilebilecek Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: BARRONS