Bültenler

FED’in Şahin Tutanakları Borsalara Olumsuz Yansıdı

Ağustos 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
FED’in Şahin Tutanakları Borsalara Olumsuz Yansıdı

FED’in temmuz ayı toplantı tutanakları çoğu üst düzey yetkilinin daha fazla faiz artırımına yol açabilecek “yukarı yönlü enflasyon riskleri” gördüğünü ortaya koydu. Bu şahin görünümün ardından borsalar kırmızıda kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,15%, S&P 500 0,76% ve Dow Jones 0,52% geriledi. 

Analist Yorumu 

Temmuz ayı toplantı tutanaklarına göre FOMC’deki üst düzey yetkililerin çoğunluğu, “yukarı yönlü önemli riskler” gördükleri için, enflasyonu düşürmek amacıyla “para politikasının daha da sıkılaştırılmasının” gerekli olabileceğini söyledi.

Öte yandan ekonominin görünümünden endişe duyan bir kesim de vardı. Tutanaklara göre “bazı” yetkililer, ekonomi dirençli görünse bile ekonomik gerileme konusunda endişeli.

Capital Economics ekonomisti Paul Ashworth, tutanakların yetkililerin bu toplantıda duyurdukları 25 baz puanlık faiz artışının ardından eylül ayında bir başka faiz artışı yapmak için acele etmediklerini gösterdiğini söyledi. 

Ashworth, “Bu aşamada her şey verilere bağlı. Sonuç olarak piyasalar, FED’in haziran ayında yetkililer tarafından yapılan faiz tahminlerinin medyanının ima ettiği son 25 baz puanlık faiz artışını takip edeceğini düşünmemekte haklı görünüyor.” yorumunu yaptı. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Çin’in zayıflayan ekonomik faaliyetine ilişkin artan endişeler

2. Target ve TJX’in güçlü bilançolarıyla perakende hisselerindeki güçlü performans

3. ABD Hazine tahvili getirilerindeki artış

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri

Zayıf: İletişim, Emlak, Sağlık, Tüketici Ürünleri

Öne Çıkan Hisseler

Target (TGT) ikinci çeyrek bilançosunda yılın geri kalanına ilişkin kötümser bir öngörü açıklasa da beklentileri büyük ölçüde aşan kârıyla dünü 3% artıda tamamladı. 

TJX (TJX) ikinci çeyrekteki güçlü rakamları ve yılın geri kalanına yönelik iyimser tahminleriyle 4,1% yükseldi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti