Piyasa Öncesi

FED’in Faizleri Sabit Bırakmasıyla Borsalar Karışık Kapandı

June 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
FED’in Faizleri Sabit Bırakmasıyla Borsalar Karışık Kapandı

FED, dün politika faizini sabit bırakmaya karar verse de parasal sıkılaşma döngüsünün henüz bitmediğinin ve bu yıl faiz artışlarının devam edebileceğinin sinyallerini verdi. Bu mesaj, borsalarda karışık bir görünüme yol açtı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,39% ve S&P 500 0,08% artarken, Dow Jones 0,68% geriledi. 

Analist Yorumu 

FOMC, faizleri 5%-5,25% aralığında sabit bıraktı ve “Bu toplantıda faizleri sabit tutmak para politikasına yönelik gelişmeleri ve bu gelişmelerin sonuçlarını değerlendirmek için FOMC’ye izin veriyor.” yorumunu yaptı.

Analist Whitney Watson, “Dünkü karar, işgücü piyasasındaki görünüm ve son açıklanan enflasyon verisiyle tutarlı. Ancak ekonominin gücünü koruması, bankacılık krizinin oluşturduğu olumsuz risklerin azalması, borç tavanı limiti belirsizliğinin sona ermesi ve enflasyonun hala 2%’lik hedefin üzerinde seyretmesiyle, FED’in ek politika sıkılaşması sinyali vermesine şaşırmıyoruz.” dedi. 

Analist Edwad Moya da “S&P 500, yatırımcıların FED’in enflasyonu tamamen düşürmek için ne gerektiği konusunda biraz fazla agresifleştiğine inanmasıyla verdiği kayıplardan toparlandı.” dedi. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. FED kararı ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının sindirilmesi

2. Mayıs ayı üretici enflasyonu (ÜFE) verisine gelen tepkiler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, Emlak, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Sağlık, Enerji, Ham madde, Finans

Öne Çıkan Hisseler

Tesla (TSLA) hisseleri, eylül ayından bu yana en iyi performansını gösterdikten sonra dün 0,7% düştü.

Nvidia (NVDA), ABD’nin yedinci 1 trilyon dolarlık şirketi statüsüne ulaştıktan sonra 4,8% artıda kapandı. 

Delta Air Lines (DAL) yaz seyahat sezonunda güçlü bir görünüm beklentileriyle 13 günlük artış trendini sürdürdü ve dün kapanışta 1,5% yükseldi. 

FED’in Faizleri Sabit Bırakmasıyla Borsalar Karışık Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı