Bültenler

FED’in Faiz Artırmayacağı Umutlarıyla Borsalar Artıda Açıldı

FED’in Faiz Artırmayacağı Umutlarıyla Borsalar Artıda Açıldı
Google News Icon Takip Et

ABD’nin bugün açıklanan istihdam verisine paralel olarak, FED’in parasal sıkılaşma politikalarını sonlandırabileceği inancının artmasıyla borsalar güne yeşilde başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,51%, S&P 500 0,32% ve Nasdaq 0,18% yükseldi. 

📍 Ne Oldu? 

ABD’de son açıklanan tarım dışı istihdam raporu, işsizlik oranının ağustos ayında 3,8%’e yükselerek bir yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi. Ekonomistler, bu oranın 3,5%’te kalmasını bekliyordu.

Yavaşlayan ekonominin ve hafifleyen fiyat baskılarının bir başka işareti olarak, ortalama saatlik kazançlar yıllık bazda 4,29% arttı ve ekonomistlerin 4,4%’lük beklentisinin altında kaldı.

İstihdam verisinin ardından CME Group’un FedWatch aracı, yatırımcıların FED’in bu ayın sonundaki politika toplantısında faizleri mevcut seviyelerde tutma ihtimalini 91% olarak fiyatladığını gösterdi.

Yatırımcılar ayrıca yeni bilanço açıklamalarını da takip etti. Veritabanı yazılımı üreticisi MongoDB (MDB) ve Dell Technologies (DELL) beklentilerin üzerinde rakamlar açıklayarak sırasıyla 4% ve 11% yükseldi. 

👀 Ne Dediler?

Yardeni Research Başkanı Ed Yardeni, “Piyasanın aradığı yumuşak inişi görüyoruz. Piyasa tam da herkesin beklediği gibi tepki veriyor, işlerin yavaşladığı haberiyle yükseliyor; ki bu iyi bir haber.” diyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Lululemon Athletica (LULU) hisseleri, şirketin analist tahminlerinin üzerinde açıkladığı bilançosuyla açılışta 2% değer kazandı. Şirketin ikinci mali çeyrekte hisse başına kârı 2,68 dolarla konsensüs tahmin olan 2,54 doların üzerine çıktı. Gelir ise 2,17 milyar dolar beklentinin üzerinde, 2,21 milyar dolar geldi. 

Vale (VALE), JPMorgan’ın şirketin “NÖTR” notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine taşımasıyla 4%’ün üzerinde değer kazandı. 

Broadcom (AVGO), yapay zekâ faaliyetlerini yatırımcıların umutlarının aksine bilançosuna yansıtamadı ve analist beklentilerine paralel açıkladığı ikinci çeyrek rakamlarının ardından 4% geriledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC