Piyasa Öncesi

FED’in Faiz Artırımı Yeniden Gündeme Geldi, Borsalar Ekside

Temmuz 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
FED’in Faiz Artırımı Yeniden Gündeme Geldi, Borsalar Ekside

Haziran ayı istihdam verisinin beklentilerin altında gelmesi, FED’in yeniden faiz artışlarına başlayabileyeceği endişelerini bastıramadı ve borsalar haftanın son işlem gününe düşüşle başladı. 

Bugün açılışta Dow Jones 0,30% ve S&P 500 0,04% düşerken, Nasdaq 0,07% arttı.

📍 Ne oldu? 

ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı haziran ayı istihdam rakamları, beklentilerin üzerinde arttı ve mayısa göre geriledi. Bu dönemde tarım dışı istihdam 209 bin kişi artarken, işsizlik oranı da 3,6% oldu. Tarım dışı istihdamda beklenti 240 bindi. 

Ancak raporun bazı bölümleri FED’e bu ayın ilerleyen günlerinde faiz artırımına devam etmesi için bir neden verebilir. Yakından izlenen ücret rakamları beklenenden biraz daha güçlü geldi. Ortalama saatlik kazançlar haziran ayında mayısa göre 0,4%, bir yıl öncesine göre de 4,4% arttı.

🔎 Ne dediler?

Academy Securities analisti Peter Tchir, “Manşet istihdam verisinin beklenenden zayıf olması, rapordaki diğer bazı veriler tarafından desteklenmedi. FED’in bir sonraki toplantıda muhtemelen 25 [baz puan] artış yapabileceği sonucunun çıkarılabileceği karışık bir rapordu ancak bundan daha fazlasını fiyatlamamıza gerek yok.” diyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Levi Strauss (LEVI) yılın geri kalanına ilişkin bilanço beklentisini düşürdü ve açılışta 8% değer kaybetti. Şirket, yıl sonunda düzeltilmiş hisse başına kâr beklentisini 1,20 dolardan 1,10 dolara düşürdü ve bu da 1,30 dolar ile 1,40 dolar olan piyasa beklentisinin oldukça altında. 

Biogen (BIIB); ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin, şirketin Esai ile birlikte geliştirdiği Alzheimer ilacına onay vermesiyle 0,35% yükseldi. 

Alibaba (BABA) piyasaya sürdüğü yeni yapay zekâlı görsel platformu ve finansal kolu Ant Group’un halka arzının önündeki bazı engellerin kalkmasıyla 3,5% yükseldi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti