Borsa Haberleri

FedEx Zayıf Talepten Endişeli

FedEx Zayıf Talepten Endişeli
Google News Icon Takip Et

ABD’li paket teslimat devi FedEx (FDX), üçüncü çeyrek bilançosunda analist beklentilerinin altında kalan rakamlar açıkladı. Ancak yatırımcıları asıl hayal kırıklığına uğratan nokta, şirketin zayıf gelir tahminleri oldu.  

FedEx, 30 Kasım’da sona eren çeyrek dönemde 900 milyon dolar veya hisse başına 3,55 dolar net kâr açıkladı. Geçen sene bu rakamlar 788 milyon dolar veya hisse başına 3,07 dolardı. 

Düzeltilmiş bazda ise şirketin kârı 1,1 milyar dolar veya hisse başına 3,99 dolarla geçen yıla göre 25% artış gösterse de hisse başına 4,18 dolar seviyesindeki konsensüsün altında kaldı. 

FedEx yükselen kârı kapsamında maliyet azaltma girişimlerine dikkat çekerken, şirketin gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre 3% düşüşle 22,17 milyar dolara gerileyerek 22,41 milyar dolarlık beklentiyi karşılayamadı. 

Üstelik, şirket Mayıs 2024’te sona eren mali 2023’e yönelik gelir görünümü için de pek umutlu denemez. Bilanço açıklamasında FedEx, 2023 mali yılında gelirlerinde tek haneli bir düşüş beklediğini söyledi. Bu tahmin, yıllık bazda daha önce açıkladığı beklentinin altnda olsa da analistler 1% seviyesinde bir düşüş tahmini açıklanmasını bekliyordu.

Şirket bu yıl ağırlıklı olarak en büyük segmenti olan Express’te müşterilerin daha ucuz hizmetlere yönelmesiyle zayıflayan talebine dikkat çekti:

Mali 2024 yılının kalanında, ulaşım kollarımızda sunduğumuz hizmetlere yönelik müşteri talebini olumsuz etkileyen değişken makro ekonomik koşullar sebebiyle gelirlerimizin baskı altında kalmasını bekliyoruz.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC