Borsa Haberleri

FedEx Büyümeye Devam Ediyor

June 24, 2022 • 2 dakika okuma süresi
FedEx Büyümeye Devam Ediyor

FedEx (FDX), şirketin son mali raporlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ülke genelinde etkisini gösteren enflasyon oranlarına ve yüksek petrol fiyatlarına rağmen genel gelir tablosuna ek olarak dördüncü çeyrekte de istedikleri başarıyı elde ettiklerini belirtti.

Şirket, 2022 yılının son çeyreğinde bir önceki döneme göre %8 daha fazla kazanç sağladı ve 24,4 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Düzeltilmiş faaliyet gelirinde de geçen yıla oranla %32’lik bir artış sağlayan FedEx’in mali tablolarının da 31 Mayıs’ta sona eren ilk çeyreğin ardından geçen yıla göre daha başarılı olduğu görüldü. Firmanın hava ve kara operasyonlarını yürüten şirketlerin gelirlerinde de artış gözlemlendi. FedEx İcra Kurulu Başkanı Raj Subramaniam, elde ettikleri başarıda uzun vadeli stratejilerinin önemli bir rol oynadığını belirtti. 

FedEx Express ve FedEx Ground Olumlu Katkı Sundu

FedEx tarafından 2022’nin ilk çeyreğinin sonunda açıklanan rakamlar, şirketin genel gelirleri ve düzelmiş faaliyet gelirlerindeki artışı ortaya koydu. FedEx’in en büyük şirketi olan FedEx Express de son çeyrekte bir öncekine göre 6% artış yakaladı ve 11,9 milyar dolar gelir elde etti. Faaliyet gelirleri ise 737’den 886 milyon dolara yükseldi. Hava yolu eşya taşımacılığına odaklandığı için yoğun talep gören bu şirket, gelir yönetimi stratejileriyle artan gaz fiyatlarına rağmen kazancını korumayı başardı. Şirketin kara operasyonlarını yürüten FedEx Ground da yükselen maliyetlere rağmen bir önceki döneme göre daha fazla kazanç sağlamayı başardı. E-ticarete olan talebin artışı ve teslimat sürücüsü sayısının yükseltilmesi şirketin başarısında belirleyici oldu. 

FedEx Yöneticileri Yine de Temkinli

FedEx yöneticileri, şirketin dördüncü çeyrek rakamlarının açıklanmasından sonra bir yatırımcı toplantısında görüşlerini paylaştı. Şirketin büyüme oranlarından memnun olan yöneticiler, dünya ekonomisini derinden sarsan pandeminin ve Ukrayna-Rusya arasında yaşanan çatışmaların belirsiz bir ekonomik atmosfer yarattığını belirtti. FedEx finans sorumlusu Michael C. Lenz, “Kâr ve getiri istikrarımızı korurken 2023 yılı ve sonrasında daha yüksek bir ivme kazanmayı hedefliyoruz.” dedi. 

FedEx Büyümeye Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı