Borsa Haberleri

FedEx Beklentileri Aşan Bilançosuyla Yükseldi

Mart 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
FedEx Beklentileri Aşan Bilançosuyla Yükseldi

ABD’li teslimat devi FedEx’in (FDX) maliyet kısma çabaları, bilançosuna olumlu yansıdı. Şirket hissesi, analist beklentilerini aşan üç aylık sonuçlarının ardından piyasa öncesi işlemlerde 12% yükseldi. 

2024’ün mali üçüncü çeyreği için şirketin 21,07 milyar dolarlık geliri, bir önceki yılın aynı dönemindeki 22,2 milyar dolara göre düştü ve analistlerin 22,01 milyar dolarlık beklentisinin altında geldi. 

Öte yandan şirketin GAAP dışı net kârı 966 milyon dolarla analistlerin 867,6 milyon dolarlık beklentisinin oldukça üzerinde geldi. FedEx’in düzeltilmiş hisse başına kârı da 3,46 dolarlık beklentisini aşarak 3,86 dolar oldu. 

Şirket, pandemi sırasında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan hizmetlerine yönelik talep seviyesini korumakta zorlandığından, gelirler birkaç çeyrek üst üste yıldan yıla azaldı. Ancak şirket kârlılığını yükseltmeyi başardı.

FedEx CEO’su Raj Subramaniam, yaklaşık bir yıl önce 2025 yılına kadar maliyetlerde 4 milyar dolarlık kesinti yapmak için duyurulan programa atıfta bulunarak, “FedEx, zorlu bir talep ortamında, üstün hizmet ve DRIVE’ın devam eden faydalarını yansıtan bir çeyrek daha iyileştirilmiş kârlılık sağladı.” ifadelerini kullandı. 

FedEx, 2024 mali yılının tamamı için planlanan sermaye harcamalarını daha önce açıklanan 5,7 milyar dolara kıyasla 5,4 milyar dolara düşürdüğünü söyledi. 

Öte yandan şirket, 2024 için düzeltilmiş hisse başına kât beklentisini de daha önceki 17 ile 18,50 dolar aralığına kıyasla 17,25 ile 18,25 dolara düşürdü. Şirket, 2023 mali yılına kıyasla tüm yıl gelirlerinde de düşük tek haneli bir düşüş öngörüyor.

Ayrıca şirketin yönetim kurulu, üçüncü çeyrekteki 1 milyar dolarlık geri alımların ardından 5 milyar dolarlık yeni bir hisse geri alım programını onayladı.  

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: FedEx

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti