Piyasa Öncesi

FED Yetkililerinin Faiz Açıklamalarıyla Borsalar Düştü

May 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
FED Yetkililerinin Faiz Açıklamalarıyla Borsalar Düştü

FED’in mayıs ayı toplantısına ilişkin tutanakları, bazı politika yapıcıların faiz artışı döngüsüne son verilmemesi gerektiğini gösterirken borç tavanı görüşmelerindeki kördüğümün de eklenmesiyle borsalar ekside kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,6%, S&P 500 0,7% ve Dow Jones 0,8% düştü.

Analist Yorumu 

FED tutanaklarına göre, merkez bankasının mayıs ayı toplantısında politika yapıcılar enflasyonu düşürmek için daha fazla faiz artışı gerekip gerekmediği konusunda fikir ayrılığına düşmüş. 

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün Hazine kaynaklarının haziran ayı başında tükeneceğinden “neredeyse emin” olduğunu ve anlaşma yapılsa bile bazı sıkıntılar yaşanabileceğini söyledi. 

Analist Kristine Hooper, borç tavanı çıkmazı devam ederken, “yatırımcılarda muhtemelen son zamanlarda izlenen eğilimlerin devamını göreceğiz. Hisseler, gelişmelerin görece olumlu geldiği dönemlerde yükseliyor, görüşmeler çıkmaza girdiğinde ise düşüyor. Tahvil piyasasındaki endişe de devam edecek.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Görüşmeler için son tarih yaklaşırken borç tavanı endişelerinin ön plana çıkması

2. Bazı bilanço açıklamalarına gelen olumlu tepkiler

3. ABD hazine tahvillerindeki artış

4. FED’in faiz artışı yapabileceğine yönelik endişeler 

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji

Zayıf: Finans, Sanayi, Ham madde, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

Abercrombie & Fitch (ANF), Abercrombie markasındaki güçlü görünüme paralel sürpriz mali birinci çeyrek bilançosuyla dün kapanışta 31,1% ralli yaptı. 

Palo Alto Networks (PANW) hisseleri, CEO Nikesh Arora’nın yazılım sektöründe gelecek 12 ile 24 aylık süreçte bir dönüşüm beklediği açıklamalarıyla dünü 7,7% artıda tamamladı. 

Intuit (INTU), yılın geri kalanı için tahminlerini yükseltse de beklentilerin altında kalan mali üçüncü çeyrek bilançosuyla gün sonunda 7,5% değer kaybetti. 

PacWest Bancorp (PACW), emlak kredileri segmentini Roc360’a satacağını açıkladı ve şirket hisseleri 2,4% düştü.

FED Yetkililerinin Faiz Açıklamalarıyla Borsalar Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı