Bültenler

FED Tutanaklarının Satır Araları!

August 18, 2022 • 8 dakika okuma süresi
FED Tutanaklarının Satır Araları!

Borsa ve Yatırımcılar

Piyasanın Nabzı: ABD hisse senetleri, geçtiğimiz gün dalgalı bir seansı negatif tarafta kapattı ancak FED’in temmuz ayındaki toplantı tutanaklarının, FED’in eylül toplantısında daha az agresif olabileceği yönündeki beklentileri artırmasının ardından endeksler kayıplarını azalttı.

Enflasyon Düşene Kadar Faiz Artışları Devam! ABD Merkez Bankası’nın 26-27 Temmuz’da gerçekleşen son toplantısına ait yayımladığı FED tutanaklarında, enflasyonun düştüğüne dair hiçbir kanıt olmadığı ve enflasyon “önemli ölçüde” düşene kadar faiz artırımına devam edileceği belirtildi. Tutanaklarda “veriye bağlı yaklaşımın” özellikle altı çizildi.

 • Bu düşünce ile birlikte geçtiğimiz ay 75 baz puanlık bir artış gerçekleşmişti ancak sonrasında gelen nispeten pozitif enflasyon ve istihdam verileri FED yetkililerinin önümüzdeki toplantı için görüşlerini değiştirebilir.
 • Birçok yetkili, ekonomik ortamın sürekli değişen doğası ve para politikasının ekonomi üzerindeki etkisinde uzun ve değişken gecikmelerin varlığı göz önüne alındığında, komitenin politika duruşunu sıkılaştırma riskinin de bulunduğunu belirtti. Ancak yine de faiz artışlarını bir noktada azaltmaları konusunda hemfikir oldukları, tutanaklarda açık bir şekilde belirtildi.
 • FED, işsizlik oranının bu yılın 2. yarısında artmaya başlamasını bekliyor. Yetkililer ayrıca parasal sıkılaşmanın etkisinin henüz tam hissedilmediğini de düşünüyor.
 • Tutanaklarda, “Katılımcılar, Komitenin politika duruşunu ayarlama konusundaki kararlılığını sorgulamaya başlarsa, yüksek enflasyonun yerleşik hale gelebileceği konusunda Komitenin karşı karşıya olduğu önemli bir risk olduğuna karar verdi.” denildi. “Bu risk gerçekleşirse, enflasyonu 2%′ye döndürme görevi zorlaşabilir ve bunu yapmanın ekonomik maliyetlerini önemli ölçüde artırabilir.” ifadeleri kullanıldı.

Perakende Satışlar Verisi: ABD perakende satışları benzin fiyatlarındaki sert düşüşün etkisiyle toparlanma gösteren kategorilerle dengelendi ve aylık bazda değişmeyerek sabit kaldı. Ancak tüketici harcamaları 3. çeyreğin başında toparlandı ve ekonominin resesyonda olduğuna dair korkuları daha da yatıştırdı.

Çin’de Ekonomik Belirsizlikler: Çin’den gelen ekonomik verilerdeki negatif görünüm, Goldman Sachs ve Nomura Holdings’in Çin için GSYH büyüme tahminlerini düşürmesinde etkili oldu. 

 • Analistler, Çin’in bazı kesimlerinde yaşanan enerji tedarik sorunlarının, yetersizliklerinin ekonomik görünümde belirsizliği artırdığına işaret ediyor ve özellikle karantina ve kapatma uygulamaları nedeniyle ağustos ayındaki verilerde daha fazla talep yetersizliği olabileceğini düşünüyor.
 • Öte yandan Çin’de yerel hükümetler, bütçe açığını kapatmak ve altyapı yatırımlarını fonlamak için yaklaşık 229 milyar dolarlık tahvil ihracı planlıyor.

.

FED Tutanaklarının Satır Araları!

Korku: Geçtiğimiz gün FED tutanaklarına odaklanan piyasa duyarlığı, açgözlülükten gerileyerek tekrar “NÖTR” bölgesinde konumlandı.

Hisseler

Cisco (CSCO): Cisco, çarşamba günü analistlerin tahminlerini aşan ve gelecek yıl için beklenenden daha iyi bir tahmin sağlayan 4. çeyrek mali sonuçlarını yayınladı. Hisse senedi, kapanış sonrası işlemlerde yaklaşık 4,5% yükseldi. Kaynak

 • Cisco’nun en üst iş segmenti olan, veri merkezi ağ anahtarlarını içeren güvenli, çevik ağlar, bir önceki yıla göre 1% düştü ancak analistlerin beklentilerinin üstünde sonuçlar geldi.
 • Şirketin 2021’de Acacia Communications şirketini satın almasıyla sahip olduğu yönlendirilmiş optik ağ donanımını içeren ikinci en büyük birim olan “Gelecek için İnternet”, 10% düşüşle 1,26 milyar dolar gelir elde etti ve analist beklentilerinin altında kaldı.
 • Webex’i içeren işbirliği segmenti, 2% artışla ve 1,10 milyar dolarlık tahminlerin üzerinde 1,16 milyar dolar ile gelire katkıda bulundu. Çeyrek boyunca Cisco, Webex görüntülü arama hizmeti için yeni bir görüntülü masa telefonu ve arkaplan gürültüsü giderme yazılımı da duyurdu.

Target (TGT): Target çarşamba günü, perakendecinin istenmeyen ürünlerdeki yüksek indirimlerin kârlılığını etkileyeceği uyarısını takip etmesiyle, çeyreklik kârının bir yıl öncesine göre yaklaşık 90% düştüğünü söyledi. Kaynak

 • Perakende şirketi, Wall Street’in beklentilerini, şirketin kendisi rehberliği iki kez düşürmesinden sonra bile açık bir farkla kaçırdı.
 • Yine de şirket, şimdi bir toparlanma sürecine hazırlandığını söyleyerek tam yıl tahminini yineledi. Düşük ve orta tek haneli rakamlarda tam yıl gelir artışı beklediğini söyledi. 
 • Finans Direktörü Michael Fiddelke, Target’ın agresif envanter çabalarını savundu ve “Aşırı envanterimizle doğrudan başa çıkmasaydık, kâr hattında kısa vadeli bir sıkıntıdan kaçınabilirdik ancak bu, uzun vadeli potansiyelimizi engellerdi.” dedi. ″3 aylık kârımız anlamlı bir düşüş kaydederken gelecekteki yolumuz daha parlak.” ifadelerini kullandı.

Bed Bath & Beyond (BBBY): BBBY hisseleri, Aktivist Yatırımcı Ryan Cohen’in perakendecideki tüm hissesini, şirketi RC Ventures aracılığıyla satmayı planladığını açıklamasının ardından düştü. Kaynak

 • Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan Form 144′e göre RC Ventures, Bed Bath’da elinde bulundurduğu toplam miktar olan şirketin 9,45 milyon hissesini satmayı planlıyor.
 • Cohen ilk olarak mart ayı başlarında aktivist firması aracılığıyla Bed Bath’da yaklaşık 10% hisseye sahip olduğunu açıklamıştı.
 • 3. taraf veri sağlayıcısı Quiver Quantitative’e göre Bed Bath, geçtiğimiz hafta Reddit’in Wall Street Bets sayfasında en çok bahsedilen hisse senedi oldu.
 • Çarşamba günü, Cohen’in dosyalama haberlerinin ortaya çıkmasından sonra, kullanıcılar Wall Street Bets sayfasında Cohen’in satış yapmadığını, Form 144′ün yalnızca bir satış teklifi hakkında bildirimde bulunmak için tasarlandığını vurgulayan yorumlar paylaştı.

Airbnb (ABNB): Airbnb, yeni parti-pooper teknolojisini tanıttı. Şirket, platformu aracılığıyla kiralanan mülklerde partileri kalıcı olarak yasaklayacağını söyledikten yaklaşık iki ay sonra, şimdi ABD ve Kanada’da kuralı uygulamak için yeni bir teknoloji kullanıyor. 

 • Yeni sistem, “potansiyel olarak yüksek riskli rezervasyonları belirlemeye yardımcı olmak” ve bu kullanıcıların bir rezervasyonu tamamlamasını engellemek için çeşitli faktörleri analiz ediyor. Kaynak

Apple (AAPL): Bloomberg Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Apple’ın iPhone 14 serisini tanıtacak bir lansman etkinliği için 7 Eylül’ü hedeflediğini söyledi. Kaynak

 • Kaynakların Bloomberg’e, teknoloji devinin iPhone’un en son sürümünü piyasaya sürerek şirket için yeni Mac’ler, iPad’ler ve 3 Apple Watch modelini içeren yoğun bir sonbahar ürün sezonunu başlatacağını söylediği bildirildi.
 • Enflasyonun artması ve tüketici bütçelerinin daralmasıyla şirket, amiral gemisi ürününü güncellemek için sallantılı bir zaman seçti ancak Apple, güncelde emsallerinden daha iyi performans gösteriyor.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

FED Tutanaklarının Satır Araları!
 • Altın: Altın, FED tutanaklarındaki satır aralarında, faizlerin bir noktada azaltılması konusunda varılan uzlaşmanın etkisiyle düşüşüne son vererek yatay bir görünüm oluşturdu.
 • Evolution Mining Yönetim Kurulu Başkanı Jake Klein, “FED tutanaklarının faiz artışlarının daha düşük olacağına işaret ettiğini kabul edersek, bu durum piyasanın yüksek enflasyonla uzunca bir süre daha yaşamaya alışması gerektiği anlamına gelir.” ifadelerini kullanarak bunun altın için iyi bir şey olduğunu ve fiyatların önümüzdeki sene 2 bin doların üstüne ralli yapabileceğini de belirtti.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: Petrol fiyatlarındaki dalgalı seyrin sebebi, yatırımcıların ekonomideki kalıcı yavaşlamaya ilişkin endişelerinden başka bir şey değil. Elbette nükleer anlaşma potansiyeli ve İran’dan daha fazla petrol gelmesi ihtimali de arz fazlalığı endişesini tetikleyerek düşüşe katkıda bulundu.
 • Öte yandan verilere baktığımızda; ABD ham petrol stokları geçen hafta 7,06 milyon varil düştü. İhracat rekor seviyeye yükseldi ve benzin talebi bu yıl en yüksek seviyeye çıktı. Ancak son zamanlardaki sert düşüşler petroldeki görünümü belirsiz kılıyor. OPEC’in yeni Genel Sekreteri Haitham Al Ghais, yedek üretim kapasitesinin “kıt hale geldiğini” ve talebin bu yıl artacağından emin olduğunu söyledi. Talebin artması ise fiyatların artacağı yönündeki görüşü destekliyor.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

FED Tutanaklarının Satır Araları!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı