Altın Yorumları

Fed Tutanakları Öncesi Altın Artıda

Şubat 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Fed Tutanakları Öncesi Altın Artıda

Altın fiyatları, Fed’in yarın yayınlanacak olan ve faiz patikasına ilişkin ipuçları açısından yakından takip edilen toplantı tutanakları öncesi, güçlü dolar ve Hazine tahvili getirilerine rağmen yükseldi. 

Spot altın TSİ 17.00’de 2.029 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,74% artışla 2.039 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada haftaya yaptığı güçlü başlangıcın ardından gram altın 0,79% artışla 2.103 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı da 2.097 lira oldu.

Fed Tutanakları Öncesi Altın Artıda

City Index kıdemli analisti Matt Simpson, ABD’nin üç günlük hafta sonunun ardından piyasayı yönlendirecek haberlerin olmaması nedeniyle volatilite seviyelerinin genel olarak daha düşük seyrettiğini belirtiyor. 

Simpson, FOMC tutanaklarının yatırımcılar için yeni bir şey sunmayacağını belirterek, “Fed üyeleri duruşları konusunda oldukça açık sözlü oldular ve toplantı geçen haftaki enflasyon verilerinden önceydi. Bu da altının yakın vadede teknik odaklı bir piyasa olmaya devam edebileceği anlamına geliyor.yorumunu yapıyor.

ABD enflasyonundaki “kayda değer” ilerlemeye rağmen, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, istikrarlı fiyatlar sağlamak için “daha yapılacak çok iş olduğunu” söyledi. Bir başka Fed yetkilisi de faiz indirimlerinin çok uzun süre ertelenmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Öte yandan geçtiğimiz hafta ABD’de tüketici ve üretici fiyatları verilerinin beklenenden daha yüksek gelmesi, Fed’in mart ayında faiz indirimine gideceğine dair umutları daha da azalttı.

CME FedWatch aracına göre, piyasalar şu anda haziran ayında bir faiz indirimi ihtimalini 75% olarak fiyatlıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC