Piyasa Öncesi

FED Tutanakları Borsalara Olumsuz Yansıdı

July 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
FED Tutanakları Borsalara Olumsuz Yansıdı

FED’in 13-14 Haziran’daki faiz toplantısında faizleri sabit bırakma kararı verilse de neredeyse tüm politika yapıcıların ek faiz artışları beklediğini gösteren toplantı tutanaklarının ardından borsalar ekside kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,18%, S&P 500 0,20% ve Dow Jones 0,37% geriledi.

Analist Yorumu 

FED yetkilileri, haziran ayında politika faizini 5%-5,25% seviyesinde sabit tutmuş ve 14 ay boyunca 10 kez üst üste faiz artırma serisini bozmuşlardı ancak tutanaklara göre, politika yapıcılar geçmişteki artışların etkisini değerlendirmek için kendilerine daha fazla zaman vermek amacıyla faiz artışlarının hızını yavaşlatmak istiyor.

Haziran toplantısında faiz artırımı için belirsiz sayıda üyeden de destek gelmiş. Tutanaklarda, “Bazı katılımcılar bu toplantıda faiz oran için hedef aralığın 25 baz puan yükseltilmesini desteklediklerini veya böyle bir öneriyi destekleyebileceklerini belirttiler.” ifadeleri yer aldı.

Analist Jose Torres, aslında tutanakların piyasaları harekete geçirecek yeni bir bilgi sunmadığını belirterek “Herkes FED’in faiz artırmak istediğini biliyor.” diyor. Torres, piyasaların tutanaklara tepki vermek yerine, “daha yüksek tahvil getirileriyle yaşamayı öğreniyor” gibi göründüğünü ve bunun da yatırımcıların ABD hisselerinde yılbaşından bu yana yaşanan hızlı yükselişin daha fazla devam edebileceği yönündeki umutlarını artırdığını düşünüyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece güçlü seyir

2. Çin ve Euro Bölgesi Hizmetler PMI’ının beklentinin altında gelmesiyle artan ekonomik büyüme endişeleri

3. ABD ve Çin arasındaki gerilimlerle oluşan jeopolitik endişeler

4. FOMC’nin 13-14 Haziran toplantı tutanaklarına gelen tepkiler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Kamu Hizmetleri, Emlak

Zayıf: Ham madde, Enerji, Sanayi, Teknoloji, Finans

Öne Çıkan Hisseler

Rivian Automotive (RIVN), Amazon’un (AMZN) elektrikli araç üreticisinden ilk van teslimatını aldığı açıklamasıyla günü 4,5% artıda tamamladı. E-ticaret devi, Rivian’dan satın aldığı 300 elektrikli aracın gelecek haftalarda Almanya’da yollara düşeceğini belirtti. 

United Parcel Service (UPS) 340.000’den fazla çalışanı temsil eden sendikanın, iş sözleşmesi teklifinin oybirliğiyle reddedilmesinin ardından teslimat devinin pazarlık masasından “çekildiğini” açıklamasıyla 2,1% düştü.

Microsoft (MSFT) Beyaz Saray’ın Çinli şirketlerin ABD’deki bulut bilişim hizmetleri erişimini kısıtlamayı planladığı haberleriyle 0,1% yükseldi. 

Nikola (NKLA) hisseleri, şirketin ikinci çeyrek bilançosunun ardından 4,4% yükseldi. 

Moderna (MRNA) Washington ve Pekin arasındaki gerilimlere rağmen Çin’de mRNA ilançları geliştirmek ve üretmek için yetkililerle anlaşmaya vardığını açıkladı ve hisseler 1,5% değer kazandı. 

FED Tutanakları Borsalara Olumsuz Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı