Bültenler

Fed Tutanakları Borsalara Olumsuz Yansıdı

January 4, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Fed Tutanakları Borsalara Olumsuz Yansıdı

Fed’in aralık ayı toplantısına ilişkin tutanakları politika yapıcıların faiz oranları tahminlerine yönelik belirsizliğini koruduğunu ve faiz artışlarını tamamen masadan kaldırmadığını gösterdi. Bu durum, bir süredir faiz indirimi coşkusundan beslenen borsalara olumsuz yansıdı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,18%, S&P 500 0,8% ve Dow Jones 0,76% geriledi.

✍️ Analist Yorumu 

Wilmington Trust baş ekonomisti Luke Tilley, Fed’in aralık ayı toplantısından çıkan ana mesajın, politika yapıcıların “enflasyonun düştüğü hız eğrisinin gerisinde olması” olduğunu söyledi ve ekledi:

Tutanaklar Fed yetkililerinin ne kadar dikkatli olduklarının bir göstergesi olsa da enflasyon verilerindeki düşüş göz önüne alındığında üçten fazla faiz indirimi öngörmelerini beklerdik.

Soğuyan enflasyon bu yıl yatırımcıları ve borsaları besleyen ana gündem oldu diyebiliriz. Öyle ki geçtiğimiz yıl faiz indirimi umutlarının yanı sıra Microsoft (MSFT) ve Nvidia gibi şirketlerin yapay zekânın artan benimsenmesinden faydalanacağı beklentileriyle Nasdaq geçtiğimiz yıl 43% ralli yaptı. 

Zacks Investment Management portföy yöneticisi Brian Mulberry, “Görünüşe göre aralık ayındaki kısa vadeli ivme esas olarak para politikasındaki değişiklik algısına dayanıyor ancak gerçek şu ki, ekonomik veriler piyasaların istediği anda bir ‘dönüş’e izin vermeyebilir.” yorumunu yapıyor.  

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. 12-13 Aralık’ta gerçekleşen FOMC toplantısı tutanaklarının sindirilmesi

2. 2023’ün sonundaki büyük rallinin ardından kâr toplama eğiliminin devam etmesi

3. 10 yıllık Hazine tahvili getirisinin kısa bir süreliğine 4% seviyesine yükselmesi

4. Petrol fiyatlarının varil başına 70 doları gördükten sonra toparlanması

⭐ Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, İletişim, Kamu Hizmetleri

Zayıf: Emlak, Ham Madde, Finans, Tüketici Ürünleri, Sanayi

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, güçlü bir 2023’ün ardından yeni yılı yeni umutlarla karşıladı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Yeni Yıl, Yeni Pazarlar

Şimdiye kadar yeni yıl borsalara pek iyi gelmedi. 2024’ün ikinci işlem gününde Nasdaq 1,18% değer kaybetti ve aylardır görülmeyen düzeyde bir düşüşe imza attu. Görünüşe göre yatırımcılar geçen yılın yıldızı olan Apple (AAPL), Nvidia (NVDA), Tesla (TSLA) ve Meta Platforms (META) gibi teknoloji hisselerini elden çıkarmaya başladı. 

📝 2. Tarih Tekerrür Mü Ediyor?

Fed Tutanakları Borsalara Olumsuz Yansıdı

Geçen yılın başında teknoloji sektöründe görülen işten çıkarmalar, görünüşe göre bu yıl da devam ediyor. Dijital baskı ve belge yönetimi teknolojileri şirketi Xerox (XRX), yaklaşık 3.075 çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor. İşgücünün 15%’ini etkileyecek bu karar kapsamında şirket ayrıca, yeni bir organizasyonel yapı ve faaliyet modeli sunacağını açıkladı. 

Fed Tutanakları Borsalara Olumsuz Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch, Benzinga