Piyasa Öncesi

FED Toplantısı Öncesi Borsalar Yükseldi

June 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
FED Toplantısı Öncesi Borsalar Yükseldi

Gelecek haftanın enflasyon verisi ve FED’in haziran ayı toplantısı öncesinde Nasdaq 13.276 puanla 14 ayın en yüksek düzeyinde kapanırken, S&P 500 de 4.283 puan ile son 10 ayın en iyi performansını sergiledi.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,36%, Dow Jones 0,03% ve S&P 500 0,24% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Hisse piyasaları, dün herhangi bir ekonomik veri veya bilançonun açıklanmaması ve FED’in gelecek haftaki fiaz toplantısı öncesinde politika yapıcılardan herhangi bir açıklama gelmemesiyle, yatırımcıların beslenebileceği yeni katalizörlerin olmamasına rağmen güçlü bir performans gösterdi.

Özellikle de piyasa değeri en düşük 2 bin şirketin yer aldığı Russell 2000 endeksi, 2,7% artışla 9 Mart’tan bu yana en yüksek düzeyini gördü.

Analist Andy Kapyrin, “S&P 500 ve piyasa değeri küçük şirket getirileri arasındaki fark, yatırımcıların ekonomik görünümün belirsizliğine yönelik ürkekliğinden kaynaklanıyor.” dedi. 

Kapyrin, piyasa değeri küçük hisselerde dün yaşanan rallinin, son birkaç hafta içinde yayınlanan ve “muhtemelen bir resesyonda olmadığımızı” gösteren ekonomik verilere bir yanıt olduğunu söyledi. Böyle bir ralli, “daha sağlıklı bir piyasa büyümesine” işaret ettiği için de borsalar genelinde olumlu olarak yorumlandı. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega cap) şirketlerin kısa vadede fazla satın alındığı ve düşeceği beklentilerinin artması

2. ABD Hazine tahvillerindeki artış

3. Gelecek hafta açıklanacak mayıs ayı enflasyonu ve FED’in faiz kararı öncesi bekle ve gör modu

4. Bölgesel banka hisselerindeki güçlü seyir 

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Finans, Ham madde, İletişim

Zayıf: Sağlık, Tüketici Ürünleri, Teknoloji

Öne Çıkan Hisseler

Coinbase Global (COIN), ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) tarafından kayıt dışı bir borsa işlettiği iddialarıyla kripto para devine dava açmasının ardından hisseler dünü 12,1% düşüşle tamamladı.  

Apple (AAPL) hisseleri, yeni Vision Pro ürününü tanıtmasıyla yaşadığı rallinin ardından şirket notunun DA Davidson analistler tarafından “NÖTR” olarak indirilmesi ve 12 aylık ortalama hedef fiyatının da 193 dolardan 185 dolara düşürülmesiyle kapanışta 0,1% düştü. 

GitLab (GTLB) şirketin yapay zekâ çabalarının da sonuç vermeye başladığını gösteren ve beklentileri aşan bilançosuyla dünü 31% artışla tamamladı. 

FED Toplantısı Öncesi Borsalar Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı