Borsa Haberleri

FED Sonrası Emtialar Ekside

FED Sonrası Emtialar Ekside
Google News Icon Takip Et

FED’in dün politika faizini 5%-5,25% aralığında sabit bırakması ancak bu kararın faiz artışı döngüsünün sonlandığı anlamına gelmediği açıklamaları, emtia piyasalarında düşüşe yol açtı. 

🪙 Ons altın, açılış öncesinde 1,45% kayıpla 1.940 dolara inerken, değerli metaller arasında en büyük kayıp 2,88%’le gümüşte görüldü. Bakır da 0,40% düştükten sonra toparlanmaya başladı.

ANZ Research, “Endüstriyel metal talebinin artan ekonomik sıkıntılarla baskı altında kalmayı sürdürmesi bekleniyor.” yorumunu yaptı. Banka ayrıca, FED kararı sonrası ABD Hazine tahvillerindeki artış ve güçlü seyreden doların da meta fiyatlarındaki baskıyı artmasını bekliyor. 

🛢️ Öte yandan petrol fiyatları FED kararının ardından verdiği kayıplardan toparlansa da Bank of America petrolün Suudi Arabistan ve FED arasında sıkıştığını düşünüyor. 

BofA analisti Francisco Blanch, geçen yıl petrol fiyatlarında FED’in agresif sıkılaşma adımlarının Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerinden daha etkili olduğunu hatırlattı.

Blanch, “Petrol piyasaları tam anlamıyla bir savaşın ortasında kaldı. Prens Abdülaziz bin Salman ile Jay Powell’ı fiyatlandırıyorlar. Bu savaşta, parasal gevşeme gelene kadar kaybeden taraf petrol olacak.” dedi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal, Markets Insider