Borsa Haberleri

Fed Sinyalleri Borsaların Yüzünü Güldürdü

Fed Sinyalleri Borsaların Yüzünü Güldürdü
Google News Icon Takip Et

Fed’in parasal sıkılaşmanın sinyallerinverdiği ve beklentilere paralel olarak faiz oranlarını sabit bıraktığı açıklamalarının ardından borsalar yeşile boyandı. Dow Jones, tarihi rekorunu kırarak 37 bin seviyesinin üzerinde kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,38%, S&P 500 1,37% ve Dow Jones 1,40% tırmandı.

Analist Yorumu 

Fed’in dünkü açıklamalarının ardından borsalarda görülen hareketleri “bir parti” olarak tanımlayan Schwab Center for Financial Research stratejisti Kathy Jones, Fed’in faiz indirim aralığı belli olmasa da merkez bankasının yayınladığı “nokta grafiği”nin gelecek yıl 25 baz puanlık üç faiz indirimine işaret ettiğini söyledi. 

MFS Investment Management baş ekonomisti Erik Weisman da “Eskiden piaysalar Fed’in faiz oranlarını fazla uzun bir süre fazla yüksek tutması ve bu durumun bir resesyona yol açmasından endişeleniyordu, artık bu endişeler azaldı.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. 2023 için daha iyi bir büyüme tahmini, 2023 ve 2024 için daha düşük bir enflasyon beklentisi ve 2024’te ortalama üç faiz indirimi öngörüsüne yer veren Ekonomik Tahminler Özeti’ne gelen tepkiler

2. Fed Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalara gelen tepkiler

3. Beklentilerden iyi gelen kasım ayı üretici enflasyonu rakamlarının sindirilmesi

4. ABD Hazine tahvili getirilerindeki sert düşüş

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, Kamu Hizmetleri, İletişim, Emlak

Zayıf:

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda Fed coşkusu devam etse de başka gelişmeler de yatırımcıların odağında. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

💸 1. Powell’ın Gücü

Fed Sinyalleri Borsaların Yüzünü Güldürdü

Bu yıl, en azından hisse yatırımcıları için, Noel Baba rolünü Fed Başkanı Jerome Powell oynuyor. Politika belirleyici merkez bankacıları, gelecek yıl gösterge faiz oranlarını üç kez düşürebileceklerini belirttiler; ki bu, Fed’den beklenenin çok daha üzerinde güvercin bir sinyal. Yıllık enflasyon hâlâ Fed’in 2% hedefinin üzerinde olsa da, Powell’ın dünkü basın toplantısı esasen sıcak fiyat artışlarına karşı kazanılan zaferin ilanıydı. Powell, “Enflasyon zirvelerinden geriledi ve bu, işsizlikte önemli bir artış olmadan gerçekleşti. Bu çok iyi bir haber.” dedi. 

🧶 2. Etsy’de Zor Günler

Tatil sezonu ortasında işten çıkarmaların acısını en son hissedenler Etsy (ETSY) çalışanları oldu. Çevrimiçi platformun büyüklüğü, Covid-19 salgının e-ticarette bir patlamaya yol açmasıyla 2019’dan bu yana iki kattan fazla arttı. Ancak Etsy, son dönemdeki soğumaya rağmen enflasyonun devam etmesi nedeniyle tüketicilerin giderek daha fazla çevrimiçi alışveriş anlaşmalarına yönelmesine rağmen, yeni ekonomik baskıların iş gücünün 11%’ini azaltmaya ittiğini söyledi. Etsy’de işten çıkarmalar, Hasbro’nun (HAS) yaklaşık 1.100 kişiyi, yani personelinin 15%’inden fazlasını işten çıkaracağını söylemesinden birkaç gün sonra gerçekleşti. Ekonomi genel olarak iyi gidiyor olsa da, bir oyuncak şirketinin Noel’den iki hafta önce bu kadar çok insanı işten çıkarması sektör için belirsiz bir resim çiziyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch, Benzinga