Bültenler

FED Öncesi Borsalar Yeşilde Tutunmaya Çalışıyor

September 19, 2023 • 3 dakika okuma süresi
FED Öncesi Borsalar Yeşilde Tutunmaya Çalışıyor

Geçen hafta açıklanan ağustos ayı enflasyon verisinin ardından bu hafta FED’in son faiz kararına hazırlanan borsalar, dünü hafif artıda tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,01%, S&P 500 0,07% ve Dow Jones 0,02% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Yatırımcılar yoğun bir FED haftasına başlarken, hisseler dün açılışta elde ettikleri kazançlarının çoğunu koruyamadı. Ancak yine de S&P 500’ün teknoloji segmentinde görülen 0,5%’lik artış üç büyük endeks performansını geride bıraktı. 

S&P 500, geçen hafta tahmin edilenden daha güçlü gelen ekonomik veriler ve yükselen petrol fiyatlarının enflasyonun inatla FED’in 2%’lik hedefinin üzerinde kalabileceği endişelerini artırmasının ardından cuma günü 1,2% düşmüştü.

Stifel, Nicolaus & Co. ekonomisti Lauren Henderson, FED’in yarın faiz oranlarını mevcut 5,25%-5,5% aralığında sabit tutması muhtemel olsa da, politika yapıcıların fiyat artışlarındaki son yükseliş göz önüne alındığında “hâlâ yüksek seviyelerde seyreden enflasyonla mücadele etmek için bu yıl ek faiz artırımlarına gitmelerinin iyi olacağını” söyledi.

Henderson, “Eğer FED ciddiyse ve piyasalar nezdindeki güvenilirliğini korumak istiyorsa, yeni yıl başlamadan önce en az bir ve muhtemelen iki faiz artırımına gitmek yararına olacaktır.” diyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Analist yorumlarının ardından Apple’daki yukarı yönlü hareketin büyük endekslere destek sağlaması

2. Petrol fiyatlarının takip edilmesi

3. FOMC’nin faiz kararı ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları öncesi piyasalardaki tedirginlik

4. UAW sendikasının Stellantis’in (STLA) ücretleri 21% artırma teklifini reddetmesine gelen tepkiler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Teknoloji, Sanayi, İletişim

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Emlak, Ham Madde

Öne Çıkan Hisseler

Apple (AAPL), dün yayınladığı ve merakla beklenen iOS 17 güncellemesinin ardından 1,7% yükseldi. 

Arm Holdings (ARM) hisseleri, dün 4,5% düşüşle kapandı. Geçtiğimiz hafta perşembe günü işlem görmeye başlayan Arm, cuma gününü 51 dolarlık halka arz fiyatının 19% üzerinde 60,75 dolardan kapattı. Ancak Bernstein’dan Sara Russo “Arm’ın yapay zekâ büyümesinden yararlanacağı beklentileri hisse fiyatına bir prim ekliyor olsa da, şirketi bir yapay zekâ kazananı ilan etmek için çok erken olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Clorox (CLX) geçen ay tespit edilen bir siber güvenlik saldırısının mali ilk çeyrek sonuçları üzerinde “önemli” bir etkisi olacağı açıklamasının ardından 2,4% düşüşle kapandı.

FED Öncesi Borsalar Yeşilde Tutunmaya Çalışıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı