Bültenler

FED Öncesi Borsalar Ilımlı Artışla Kapandı

November 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
FED Öncesi Borsalar Ilımlı Artışla Kapandı

ABD borsaları dünü yükselişle tamamlasa da yatırımcılar FED’in son faiz kararı ve yeni istihdam rakamları gibi haftanın ilerleyen günlerindeki önemli olaylara hazırlanırken, kazançlar üç aylık kayıp serisini tersine çevirmeye yetmedi.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,5%, S&P 500 0,7% ve Dow Jones 0,4% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Borsalar, Nasdaq ve S&P 500’ün düzeltme bölgesine girdikleri ve Dow’un Mart 2020’den bu yana en büyük aylık düşüşünü yaşadığı ekim ayını geride bırakıyor. Ekimde Nasdaq, S&P 500 ve Dow sırasıyla 2,8%, 2,2% ve 1,4% değer kaybetti. 

Hisseler için tarihsel olarak iyi geçen kasım ayına başlarken yatırımcı gündemini oluşturan maddelerden biri de bilançolar olmaya devam ediyor. Üçüncü çeyrek bilançoları kapsamında dün Caterpillar (CAT) ve Pfizer (PFE) bazı şirketler için sarsıcı bir gün oldu.

Bu hafta en çok beklenen bilanço etkinliği ise geçen hafta teknoloji devlerinin karışık rakamlar açıklamasının ardından Apple’ın (AAPL) rakamları olacak. 

Öte yandan merkez bankacıları ve yatırımcılar, dün işverenlerin işgücü maliyetleri hakkında daha fazla bilgi sahibi oldu. İşçi ücretleri üçüncü çeyrekte 1,1% artarak 1%’lik beklentinin üzerinde geldi. İşgücü maliyetleri geçtiğimiz dokuz çeyrek dönemde en az 1% artış gösterdi.

Indeed Hiring Lab ekonomistlerinden Cory Stahle, rakamlara bakıldığında ücret artışının yavaşladığını söyledi. Stahle, “Daha değişken ücretlere sahip çalışanlar çıkarıldığında (örneğin komisyonla çalışanlar) yavaşlama eğilimi daha net ortaya çıkıyor. Bu veriler FED politika yapıcıları için karışık bir resim çiziyor – işler doğru yönde ilerliyor ancak belki de umdukları hızda değil.” yorumunu yapıyor. 

Bugün yatırımcılar için makro açıdan da oldukça yoğun bir gün olacak. Önce TSİ 15:30 itibariyla ABD Hazinesi, üç aylık borçlanma planında genişleyen bütçe açığının finansmanı için uzun vadeli tahvil satışlarının ne ölçüde artırılacağını açıklayacak.

Akşam saatlerine geldiğimizde, 21:00 itibariyle FED muhtemelen “sabit bıraktığı” faiz kararını açıklacak. Ardından gözler Powell’ın piyasa üzerinde “şüphesiz” etki yaratacak konuşmasında olacak.

Analistler Powell’ın, uzun vadeli tahvil getirilerindeki artışın, bir veya iki faiz artırımının yerine geçebileceğine yönelik açıklamalar yapmasını bekliyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. ABD Hazine tahvili getirilerindeki hareketin izlenmesi

2. Dünkü toparlanmanın ardından süregelen alım ilgisi

3. Bilanço açıklayan bir dizi şirketin karışık sonuçlarının sindirilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Kamu Hizmetleri, Finans, Ham Madde, Sanayi, Tüketici Ürünleri

Zayıf: – 

Öne Çıkan Hisseler

JetBlue Airways (JBLU) üçüncü çeyrekte analist beklentilerinin altında gelir ve kâr açıkladı. Hisse, şirketin dördüncü çeyrekte tahmin edilenden daha büyük bir zarar açıklayabileceği tahminiyle 10,5% ekside kapandı.

BP (BP) hisseleri, kârında 60% düşüş açıkladığı üçüncü çeyrek bilançosunun ardından 4,6% geriledi.  

FED Öncesi Borsalar Ilımlı Artışla Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı