Altın Yorumları

Fed Öncesi Altında Düşüş Sürüyor

May 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Fed Öncesi Altında Düşüş Sürüyor

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed’in faiz indirimi takvimine ilişkin daha fazla ipucu sunabilecek politika kararı öncesinde büyük pozisyonlar almaktan kaçınması nedeniyle ekside seyretmeye devam etti.

Spot altın, TSİ 13.45’te 2.290 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları 0,03% düşüşle 2.302 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın ivmesini yukarıya çevirdi ve 0,45% artışla 2.390 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.388 lira oldu.

Fed Öncesi Altında Düşüş Sürüyor

Marex analisti Edward Meir, “Enflasyon verileri 2024’te şu ana kadar hiçbir ilerleme göstermedi; Fed’in geri adım atması ve daha şahin bir mesaja doğru dönmesi gerekecek ve altın piyasası bunu göz ardı ediyor.yorumunu yapıyor

Şimdi gözler, Fed’in bu akşam açıklayacağı politika kararına ve ardından Başkan Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalara çevrilmiş durumda. Fed’in gösterge faiz oranını 5,25% ile 5,50% aralığında sabit tutması bekleniyor.

Meir, “Powell şahin bir tonda konuşursa fiyatlar bugün ve ertesi gün arasında 30 ya da 40 dolar daha düşebilir.” diye ekliyor. Altın enflasyondan korunma aracı olarak biliniyor ancak yüksek faiz oranları getirisi olmayan bu varlığı elde tutmanın cazibesini azaltıyor.

Öte yandan dün açıklanan veriler, ABD’de işgücü maliyetlerinin ilk çeyrekte beklenenden daha fazla arttığını gösterdi. Bu da yılın başlarında enflasyonda görülen ve muhtemelen bu yılın ilerleyen dönemlerinde yapılacak bir faiz indirimini geciktirecek olan artışı teyit etti.

Fed Öncesi Altında Düşüş Sürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC