Altın Yorumları

Fed Öncesi Altın Yükselişini Koruyor

January 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Fed Öncesi Altın Yükselişini Koruyor

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed’in yarınki faiz kararından önce temkinli bir tavır takınmasının dolar ve Hazine tahvili getirilerini düşürmesinin ardından yükseldi.

Spot altın TSİ 17.00’te 2.037 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,49% artışla 2.054 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada gram altındaki düşüş devam etti. Gram altının satış fiyatı 0,12% düşüşle 2.055 liraya gerilerken, alış fiyatı da 2.049 lira oldu.

Fed Öncesi Altın Yükselişini Koruyor

Exinity Group piyasa analisti Han Tan, “Piyasalar Fed’in mart ayında faiz indirimine gitme ihtimaliyle boğuşmaya devam etse de altın; dolar ve Hazine tahvili getirilerindeki ılımlı seyirden faydalanıyor.” yorumunu yapıyor.

Dolar endeksi geçen yılın sonundaki kayıplarından toparlanarak 2024’e yükselişle başlasa da yukarı yönlü ivmesini koruyamıyor. Öte yandan gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi 4.0360%’a gerileyerek son iki haftanın en düşük seviyesini gördü. 

Tan, “Fed Başkanı Jerome Powell’ın mart ayından itibaren bir politika değişikliğine gidileceği beklentilerine karşı çıkması halinde altın psikolojik açıdan önemli olan 2 bin dolar seviyesine doğru gerileyebilir.” diye ekledi.

Aralık toplantısında güvercin bir tavır sergileyen Fed’in politika kararı yarın açıklanacak. Piyasalar, merkez bankasının iki günlük toplantının sonunda faiz oranlarını değiştirmemesini bekliyor.

Fed Öncesi Altın Yükselişini Koruyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC