Bültenler

FED Kararına Saatler Kaldı

June 15, 2022 • 4 dakika okuma süresi
FED Kararına Saatler Kaldı

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • FED toplantısına saatler kala, 75 baz puanlık bir faiz artırımı ihtimaline artık kesin gözüyle bakılıyor.
 • CME Group verileri 99,8% ihtimalle faizlerin 0,75% artırılacağını öngörüyor. Bugünkü faiz artırımına dair her şey netleşti diyebiliriz.
 • Bundan sonra önemli olan ise FED’in sürpriz yapıp, yapmayacağı ihtimali.
 • Borsada 75 baz puan ihtimali tamamiyle fiyatlanmışken, FED’in bu ihtimali alarak faizleri 0,75% artırması nötr bir gelişme olarak algılanabilir.
 • Temmuz toplantısında da 75 baz puanlık artışa devam etmesinin ihtimali 92,2%’ye yükseldi.
 • Faiz artırımına yönelik bu kadar yüksek bir ihtimal varken, FED toplantısının ardından Powell’ın konuşmalarında asıl dikkat edilecek nokta, geleceğe ve ek önlemlere yönelik açıklamaları olacak.
FED Kararına Saatler Kaldı

💎 Değerli Madenler

Altın, FED’in bugün açıklayacağı faiz kararı öncesinde son dört haftanın en düşük seviyesine geriledi. Bunun sebebi elbette, artan faiz oranlarının faizsiz getiri sunan altın için olumsuz olmasından kaynaklanıyor. Öte yandan, güvenli liman olma özelliği stagflasyon ve resesyon ihtimallerinin konuşulduğu bir piyasada altın tarafına bir miktar destek sağlıyor. Ancak yine de yüksek faiz artış ihtimalleri ile zirvelere ulaşan dolar ve ABD 10 yıllıklar altın üstünde baskı yaratıyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, FED faiz kararı öncesi dalgalı bir görünümde diyebiliriz. Fiyatlamalar açısından faiz kararı dışında OPEC’in duyurduğu mayıs ayındaki düşük üretim ve Biden’ın 13-16 Temmuz’a gerçekleşecek en büyük ham petrol üreticisi Saudi Arabistan’ı ziyareti önemli olabilir.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

FED Kararına Saatler Kaldı

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

FED Kararına Saatler Kaldı

Moderna (MRNA)

 • Moderna’nın 6-17 yaş arası çocuklara yönelik iki dozlu Covid-19 aşısı, geçtiğimiz gün Gıda ve İlaç İdaresi’nin bağımsız bağışıklama uzmanları komitesinden onay aldı ve çocuklara dağıtma yolunda önemli bir adım oldu. Kaynak

 • Komite, aşıların ne kadar güvenli ve etkili olduğunun tartışıldığı tüm gün süren bir halk toplantısından sonra, lise öğrencilerine kadar anaokullarında kullanılmak üzere aşıları önermek için oy kullandı.
FED Kararına Saatler Kaldı

Amazon (AMZN)

 • Morgan Stanley’e göre Amazon’un bulut işi teknoloji şirketleri arasındaki harcama kesintilerine karşı dirençli görünüyor. Kaynak

 • Brian Nowak liderliğindeki bankadaki bir analist ekibi, harcamalardaki yavaşlamanın baş gösteren bir sorun olmasına rağmen, bunun en çok küçük özel işletmelerde belirgin olduğunu yazdı. Genel olarak, analize göre, toplam Amazon Web Services (Web Hizmetleri) gelirinin 10%’undan azı, duraklama olasılığı en yüksek olan küçük ve yeni başlayan işletmelerden elde edilir.

 • Amazon Web Services segmentinin dayanıklılığı ve Amazon’un genişleyen iş girişimlerinde oldukça güçlü bir tabanın yanı sıra Nowak, 175 dolar fiyat hedefi olan hisselere “ AL” notu verdi.
FED Kararına Saatler Kaldı

Apple (AAPL)

 • 2023’ten itibaren tüm Major League Soccer maçlarını yayınlamak için 10 yıllık bir anlaşma imzaladı. Kaynak

 • Apple, 2032’ye kadar uzanan anlaşma şartlarına göre, hayranların yalnızca Apple TV uygulaması aracılığıyla sunulan yeni bir akış hizmetine abone olarak her canlı MLS maçını izleyebileceğini söyledi.

FED Kararına Saatler Kaldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı