Bültenler

FED Kararı Öncesi Borsalar Umutlu

September 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
FED Kararı Öncesi Borsalar Umutlu

Borsalar, petrol fiyatlarındaki son yükselişin azalması ve Hazine tahvili getirilerinin son yılların en yüksek seviyelerinden gerilemesiyle FED gününe artıda başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,37%, S&P 500 0,34% ve Nasdaq 0,28% yükseldi.

📍 Ne Oldu?

Ham petrol fiyatları dün 92 doları aştıktan sonra hafif geriledi ve bu da yüksek enerji fiyatlarının enflasyonist güçleri yeniden canlandıracağı ve küresel ekonomiyi yavaşlatacağı endişelerini artırdı.

Öte yandan 10 yıllık Hazine tahvili getirisi, bir gün önce 2007’den bu yana en yüksek getiriye ulaştıktan sonra bugün yavaşladı. Yatırımcılar, enflasyonun düşmesi ve FED’in faiz artırım kampanyasından geri adım atmasıyla piyasa faizlerinin tersine dönmeye başlayacağını umuyor.

Merkez bankasının akşam yapacağı açıklamada faizleri sabit tutması bekleniyor ancak yatırımcılar, FED’in bu yıl bir kez daha faiz artırıp artırmayacağına dair ipuçları için ekonomik projeksiyonların özetini ve Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısını yakından takip edecek.

👀 Ne Dediler?

Certuity’den Dylan Kremer, “İzlediğimiz ve yatırımcıların aradığı bir numaralı şey, uzun vadeli beklentilerin nerede olduğu. Ve nihayetinde, petrol piyasaları gibi son zamanlarda ortaya çıkan enflasyonist kalemlerin küçümsenmemesini bekliyoruz.” dedi.

📊 Hisse Hareketleri

Pinterest (PINS) hisseleri, şirketin ilk yatırımcı gününde yıllık gelirlerinde artış beklediğini açıklamasıyla 3%’ün üzerinde yükseldi. Etkinliğin ardından Citi ve DA Davidson’ın şirket notunu “AL” seviyesine taşıdı.

Instacart (CART), dünkü halka arzının ardından 4%’e yakın değer kaybetti. 

Bausch Health (BHC) hisseleri, Jefferies’in şirketin notunu “AL” seviyesine ve 12 aylık ortalama hedef fiyatını da 16 dolara yükseltmesiyle 5% arttı.

FED Kararı Öncesi Borsalar Umutlu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC