Ekonomi ve Finans Haberleri

FED’den “Gereksiz Gevşeme” Uyarısı! Peki Bu Ne Demek?

January 5, 2023 • 4 dakika okuma süresi
FED’den “Gereksiz Gevşeme” Uyarısı! Peki Bu Ne Demek?

FED’in 13-14 Aralık’ta gerçekleştirdiği toplantının tutanakları yayınlandı. Faiz oranlarının bir süre daha yüksek kalacağına işaret edilen tutanaklarda, “Hiçbir üye, federal fon oranı hedef aralığını 2023’te düşürmeye başlamanın uygun olacağını öngörmedi.” değerlendirmesinde bulunuldu. Yani, 2023’te de faiz artışları devam edecek!

Gerekçe olarak ise FED yetkililerinin, finansal koşulların “gereksiz” gevşemesinin fiyat istikrarını sağlama çabalarına zarar vereceğini düşünmeleri gösterildi.

Son Toplantıda Ne Olmuştu? FED, son toplantısında piyasa beklentisi doğrultusunda faiz artış hızında yavaşlamaya gitmiş ve politika faizini 50 baz puan artırarak 4,25-4,50 aralığına çıkarmıştı.

Kararla birlikte FED yetkililerinin, faiz tahminlerini içeren noktasal grafik ve ekonomik projeksiyonlarda noktasal grafikte 2023 yıl sonu için 5,1%’lik faiz öngörüsü yer almıştı. Ayrıca, ekonomik projeksiyonlarda ise 2023 yılına ilişkin büyüme beklentisinin aşağı yönlü revize edilmesi dikkat çekmişti.

Beklentiler Nasıl? Son FED faiz kararı sonrası masada 1 Şubat tarihindeki toplantı için 25 baz puan ve 50 baz puanlık iki ihtimal bulunuyordu. Dün açıklanan FED tutanakları sonrası bu ihtimaller FED’in şubat toplantısında 66,2% oranıyla 25 baz puanlık artış yapacağını 33,8% oranıyla ise 50 baz puanlık artış yapacağını gösteriyor.

FED’den “Gereksiz Gevşeme” Uyarısı! Peki Bu Ne Demek?

Tutanakların satır aralarında: Yetkililer tutanaklarda, artan işsizlik ve daha yavaş büyüme riskine rağmen enflasyonu 2% hedefine doğru düşürme niyetini özellikle vurguladı. Ayrıca yetkililer, geçen yıl enflasyonu düşürmeye yetecek kadar faiz artırma konusunda “önemli ilerleme” kaydettiklerini de kabul ettiler.

Enflasyon Ne Durumda? Sahiden de ABD’de tüketici fiyat endeksi Kasım’da tahminlerin altında gerçekleşti. Bu yavaşlama, enflasyonda en kötüsünün geride kalmış olabileceğine de işaret etmişti. ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, TÜFE aylık 0,1% ile tahminlerin altında kalmış, yıllık artış ise  7,1% olmuştu. Yine de bu veriler ABD’nin dilinden düşürmediği 2% enflasyon hedefinin oldukça uzağında. 

Bir Uyarı da IMF’den: IMF’in Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, Financial Times röportajında “IMF’nin FED’e tavsiyesi ‘mevcut patikasında kalması’ olduğunu söyledi.

Gopinath, “Eğer işgücü piyasasındaki göstergelere ve hizmet enflasyonu başta olmak üzere enflasyonun yapışkan bileşenlerine bakarsanız, enflasyonda henüz kritik noktayı geçmediğimiz aşikar” değerlendirmesini yaptı.

Kısacası FED’in faiz artış süreci bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. Faiz artışını devam ettiren şahin tonda bir FED, hisse senedi gibi riskli yatırım araçları kategorisinde bulunan varlıklar için iyi bir görünüm ne yazık ki sunmaz. 

Borsalar Neden Pozitif Kapattı? Tutanaklar şahin tutumun korunduğunu gösterse de, nihai faiz oranına ilişkin net bir sinyal verilmedi. Net bir sinyalin olmaması ise para piyasalarında fiyatlanan daha düşük nihai faiz oranına yönelik beklentileri güçlendirmiş olabilir. Ancak çarşamba gününü yükselişle kapatan S&P 500 ve Nasdaq 100 endekslerinde vadeliler ilk işlemlerde kayıp yaşadı. Asya-Pasifik’te ise Çin’deki kısıtlamaların gevşetilmesi teknoloji şirketlerinde yaşanan ralli ile nispeten olumlu bir görünüm mevcut.

Dikkat! FED yetkilileri tekrar sözle yönlendirmelerine başladılar. Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, geçtiğimiz gün açıklamalarında şahin tutumunu koruyarak faiz artışlarının 5,4% civarında durması gerektiğini belirtti. Bugün de FED üyelerinin yönlendirmeleri devam edecek, piyasanın yönü üzerinde etkili olabilir.

FED’den “Gereksiz Gevşeme” Uyarısı! Peki Bu Ne Demek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı