Ekonomi ve Finans Haberleri

FED Faiz Kararını Açıklayacak: Yarın Bizi Neler Bekliyor?

September 19, 2023 • 4 dakika okuma süresi
FED Faiz Kararını Açıklayacak: Yarın Bizi Neler Bekliyor?

FED’in faiz komitesi yarın faiz kararı için masaya oturacak. Komitenin tartışacağı iki önemli madde var: enflasyon, merkez bankasının birkaç ay önceki beklentilerine göre daha soğuk ve ekonomi çok daha güçlü görünüyor.

FED politika yapıcılarının bu değişiklikleri yansıtmak için ekonomik projeksiyonları güncellemeleri gerekecek. Ancak düşen enflasyon ve artan büyümenin olduğu bir ortamın faiz oranı üzerinde de etkileri olacaktır. 

Politika yapıcıların faiz oranlarını sabit tutacaklarına neredeyse kesin gözüyle bakılsa da faiz indirimi beklentileri eski gücünü kaybetmeye başladı. CME’nin FedWatch aracına göre piyasa, 99% ihtimalle faizlerin sabit kalmasını bekliyor.

FED Faiz Kararını Açıklayacak: Yarın Bizi Neler Bekliyor?

FED’in haziran toplantısında açıkladığı son projeksiyonlar, politika yapıcıların 2%’lik enflasyon hedefine kıyasla tüketici fiyatları ölçütünün bu yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre 3,2% daha yüksek olacağını düşündüklerini gösterdi. Enflasyonun temel eğilimini daha iyi yakalamak için gıda ve enerji kalemlerini dışarıda bırakan çekirdek fiyatların ise 3,9% artacağı tahmininde bulunmuşlardı.

Mevcut manşet enflasyon tahmini, Suudi Arabistan ve Rusya’nın ham petrol üretim kesintilerini uzatmasının ardından akaryakıt fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle doğru çıkabilir. 

Morgan Stanley ekonomistlerinin tahminlerine göre çekirdek enflasyonun FED’in öngörüsüne ulaşması için, önceki dört ayda 2,6% arttıktan sonra bu yılın son dört ayında yıllık 4,5% artması gerekiyor.

Morgan Stanley ekonomistleri çekirdek fiyatların dördüncü çeyrekte yıllık bazda 3,3% artmasını beklerken, Goldman Sachs ve JPMorgan Chase’in çekirdek fiyatlarda öngördüğü 3,4%’lük artış ise FED tahminlerinin altında.

Bu, FED için iyi bir haber ve bu haftaki toplantıda faiz artırımının neden bu kadar düşük ihtimalli göründüğünün büyük bir parçası. FED’in güncel projeksiyonları muhtemelen yıl sonuna kadar merkez bankasının faiz oranları hedef aralığında çeyrek puanlık son bir artış daha gösterecek ancak bu en iyi şekilde politika yapıcıların faiz artırma seçeneklerini korudukları şeklinde değerlendirilebilir. Çekirdek enflasyonda yeniden bir ivmelenme olmaması halinde FED’in sıkılaştırma döngüsü sona erebilir.

FED Faiz Kararını Açıklayacak: Yarın Bizi Neler Bekliyor?

Öte yandan, ekonominin düşündüklerinden çok daha güçlü olduğu göz önüne alındığında, politika yapıcılar önümüzdeki yıl daha önce açıkladıklarından daha az faiz indirimi de öngörebilirler.

👀 2023 Medyan Faiz Tahmininde 25 Baz Puan Artış Bekliyoruz – BofA

Geçen hafta açıklanan enflasyon verilerinin ardından Bank of America analisti Michael Gapen, FED’in faiz kararının piyasalar tarafından büyük ölçüde fiyatlandırıldığını ve asıl önemli olanın Ekonomik Projeksiyonların Özeti (SEP) olduğunu belirtiyor. Bu özet, yarın yayınlanacak ve FED yetkililerinin enflasyon, ekonomik büyüme ve gelecekteki faiz oranları için “nokta grafiği (dot plot)” ile beklentilerini içerecek.

Son nokta grafiği haziran ayında yayınlandı ve politika yapıcıların 2023 yılı için ek bir faiz artışı öngördüğünü gösteriyordu. Yatırımcılar, bu yıl için federal fon oranının 5,6%’ya çıkacağına dair projeksiyonun düşürülüp düşürülmeyeceğini yakından izleyecekler, bu da FED’in yıl için faiz artırımını tamamladığı anlamına gelecek. 

Ayrıca, ağustos ayı boyunca açıklanan ve beklenenden daha güçlü gelen ekonomik veriler göz önüne alındığında, yatırımcılar gelecekteki faiz indirimleri için tahminleri de takip edecek.

2023 yılı için medyan politika faizi oranı tahmininin 5,5%-5,75% olacağı şeklinde bir 25 baz puanlık daha artış göstermesini bekliyoruz.” diyen analist, “Belki de en önemli tahmin, bizim görüşümüze göre gelecek yıl sadece 75 baz puanlık indirimleri yansıtarak 25 baz puan artışla 4,875%’e çıkacak olan 2024 medyanıdır. Bu, mevcut piyasa fiyatlamasının yaklaşık 40 baz puan üzerinde olacaktır.” yorumunu yaptı. 

FED Faiz Kararını Açıklayacak: Yarın Bizi Neler Bekliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal, Yahoo Finance