Piyasa Öncesi

FED Faiz Kararı Öncesi Borsalar Ekside Kapandı

May 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
FED Faiz Kararı Öncesi Borsalar Ekside Kapandı

FED’in bu akşam açıklayacağı faiz kararı öncesi yatırımcılardaki tedbirli yaklaşım devam ederken, bölgesel banka ve enerji sektörlerindeki zayıf performans ile işgücü verilerinin ekonomideki durgunluğu desteklemesi, borsalara olumsuz yansıdı. 

Nasdaq ve Dow Jones dünü 1,1%, S&P 500 de 1,2% düşüşle tamamladı. 

Analist Yorumu 

Analist Edward Moya, “‘Mayısta Sat’ FED’i beklemeye gerek kalmadığına karar verdi. Bankacılık sektöründeki karmaşanın en azından yakın bir zamanda sonlanmayacağı ve bir sonraki zayıf halkaya odaklanacağı daha da belirginleştikçe Wall Street hızla sat butonuna basmaya başladı.”

Analist Louis Navellier, “Konsensüs FED’in faizleri 25 baz puan artıracağı yönünde ancak bana göre First Republic Bank’in JPMorgan satın alımı sonrası bu bir hata. FED’in kararı ne olursa olsun güvercin (faiz oranlarında düşüş) bir açıklama yapılacağını düşünüyorum çünkü hala bankacılık sektöründe sorunlar yaşıyoruz.” 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bölgesel banka hisselerindeki büyük kayıplar

2. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın borç tavanına 1 haziran gibi erken bir tarihte ulaşılabileceği dahil olmak üzere bir dizi haberin sindirilmesi

3. ABD Hazine tahvillerinde büyüme endişelerini yansıtan sert düşüş

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri

Zayıf: Enerji, Hammadde, İletişim, Finans, Emlak 

Öne Çıkan Hisseler

Uber Technologies (UBER), güçlü bilançosu ve öngörüleriyle günü 11,6% artıda tamamladı.

Pfizer (PFE), Wall Street beklentilerini aşan ancak yıllık bazda düşen gelirleri sonrası kapanışta 0,4% düştü. 

Chegg (CHGG) net gelirlerinin analist beklentilerinin altında kalacağı öngörüleri ve öğrencilerin artan ChatGPT ilgisi sebebiyle gün sonunda 48,4% düştü. 

FED Faiz Kararı Öncesi Borsalar Ekside Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı