Bültenler

FED DOSYASI: Tutanaklar, Enflasyon, Resesyon

July 7, 2022 • 4 dakika okuma süresi
FED DOSYASI: Tutanaklar, Enflasyon, Resesyon

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

FED DOSYASI: Tutanaklar, Enflasyon, Resesyon
 • FED Notları: Dün akşam açıklanan notlarda; FED’in enflasyonla mücadelesindeki ciddiyeti ve bu ayki toplantı için 50-75 baz puanlık faiz artışı ve yükselen resesyon endişeleri vardı.
 • Yükseliş: FED, enflasyonla olan mücadelesinde yatırımcılara güven verdiği noktada açıklamalar pozitif algılanıyor. FED’in enflasyonu indirebileceği düşünülürse, bu hisse senetlerine olumlu yansıyor. İşte dün akşam da aynen böyle oldu.
 • Resesyon: Faiz artışları gibi sıkılaştırmaların zaman içerisinde ekonomik büyümeyi azaltabileceği belirtildi. Bu ise olası bir resesyon (durgunluk) dönemini işaret etse de, zaten beklendik ve bilinen bir gelişme olduğu için etkisi büyük olmadı.
 • Resesyonun İlacı: Geçtiğimiz günlerde uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Durgunluk Hisseleri” listesine bir göz atmanızı öneririz.
 • Korku: Yatırımcı duygusu ise hâlâ “aşırı korku” bölgesinde bulunuyor. Fakat son 1 ay içerisinde bu bölgeden çıkmaya çok yaklaştı.
FED DOSYASI: Tutanaklar, Enflasyon, Resesyon

💎 Değerli Madenler

Altın, resesyon (durgunluk) beklentilerinin daha güçlü bir şekilde dile getirilmeye başlamasıyla yatırımcıların güvenli liman olarak görülen ancak altına kıyasla faiz getirisi de sağlayan dolara yönelmesinden kaynaklı düşüş yaşadı. Bu sabah ise dolardaki rallinin durmasıyla altında toparlanma hareketleri gözlemlenebilir.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, ekonomik durgunluk endişeleriyle 25 Nisan’dan bu yana ilk kez geçtiğimiz gün 100 doların altına gerilese de bu sabah itibariyle tekrar yükselişe geçti. Petrol fiyatlarındaki düşüşün ana sebebinin, enflasyon ile mücadele amaçlı sıkılaşan merkez bankalarının ekonomik durgunluğa sebep olacağı yönündeki endişelerle enerjiye olan talebin azalacağı düşüncesidir.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

FED DOSYASI: Tutanaklar, Enflasyon, Resesyon

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

FED DOSYASI: Tutanaklar, Enflasyon, Resesyon

Gamestop (GME)

 • GameStop’ın hisseleri, yönetim kurulu tarafından 4′e 1 hisse bölünmesinin onaylandığının duyurulmasının ardından çarşamba günü kapanış sonrası işlemlerde 11%’e yakın arttı. Kaynak

 • Şirket, 18 Temmuz’da piyasanın kapanışında hisseye sahip olan hissedarların, şirketin A Sınıfı adi hisse senetlerinin her biri için üç ek hisse temettü alacağını söyledi. Temettü, 21 Temmuz’da işlemler kapandıktan sonra dağıtılacak ve ertesi gün bölünmüş olarak işlem görmeye başlayacak.

 • Şirketler hisse sayısını artırmak ve yatırımcılar için daha uygun fiyatlı hale getirmek istediğinde bir hisse senedi bölünmesi yapılır. Çarşamba günü GameStop hisse başına 117,43 dolardan kapandı.
FED DOSYASI: Tutanaklar, Enflasyon, Resesyon

Netflix (NFLX)

 • Netflix, Matt ve Ross Duffer kardeşlerin Netflix ile yaptığı bir anlaşma ile film ve televizyon projeleri geliştirecek yeni bir yapım şirketi olan Upside Down Pictures’ı kurdu. Kaynak

 • Şirket ayrıca, “Stranger Things” evreninde geçen yeni bir tiyatro oyununun da tanıtımını yaptı.

 • Uzmanlar, abone büyümesinin yavaşlaması ve son zamanlarda azalması nedeniyle Netflix’in franchise’ları ikiye katlamasını zaten bekliyordu. 
FED DOSYASI: Tutanaklar, Enflasyon, Resesyon

General Motors (GM)

 • General Motors çarşamba günü, ülkedeki Covid-19 vakalarının yeniden canlanması ve devam eden küresel tedarik zinciri sorunları arasında, koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana Çin’deki en kötü üç aylık satışını bildirdi. Kaynak
 • Detroit otomobil üreticisi, dünyanın en büyük pazarı olan Çin’de Nisan-Haziran ayları arasında 484.200 araç sattığını söyledi. Satışlar bir önceki yıla göre 35,5% düştü ve hükümetin Covid kısıtlamalarının Çin’in üretimini durma noktasına getirdiği 2020′nin ilk çeyreğindeki 461.700 araçtan bu yana en düşük seviye oldu.

FED DOSYASI: Tutanaklar, Enflasyon, Resesyon

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı