Bültenler

FED Beklentileri Borsaları Kırmızıya Boyadı

Eylül 21, 2023 • 3 dakika okuma süresi
FED Beklentileri Borsaları Kırmızıya Boyadı

ABD borsaları, FED’in gösterge faizi sabit bırakmasına karşın kasım ayında yeni bir artışın mümkün olabileceğinin sinyalini vermesinin ardından dünü ekside tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,53%, S&P 500 0,94% ve Dow Jones 0,22% geriledi. 

Analist Yorumu 

ABD hisseleri, FOMC’nin beklendiği gibi politika faiz oranını değiştirmemesinin ardından düşerken, yetkililerin çoğunluğunun yıl sonundan önce çeyrek puanlık bir faiz artışı daha beklediği öğrenildi.

FED ayrıca 2024 yılında faiz indirimi tahminini dörtten ikiye indirerek faiz oranlarının “daha uzun süre yüksek” olacağına dair net bir mesaj verdi.

Sonuç olarak, politika yapıcılar gösterge faiz oranının gelecek yılın sonunda hâlâ 5%’in biraz üzerinde olacağını düşünüyor. 

FED ayrıca ABD ekonomisinin 2023’teki tahmini 2,1%’lik büyüme oranından 2024’te 1,5%’e yavaşlayacağını ve ardından tekrar hızlanacağını öngördü. Merkez bankasının tercih ettiği çekirdek fiyat göstergesine göre, enflasyon oranı da bu yılın sonunda tahmini 3,3%’ten 2024’te 2,5%’e ve 2025’te 2,2%’ye gerileyecek. 

Capital Economics analistleri FED açıklamasının “merkez bankasının sıkılaştırma eğilimini koruduğunu ve FOMC’nin ‘ek politika sıkılaştırmasının kapsamını’ belirlemeye çalışacağını” ifade ettiğini düşünüyor.

Goldman Sachs Varlık Yönetimi’nden Alexandra Wilson-Elizondo, FED açıklamasının beklenenden daha şahin olduğunu düşünüyor:

Geçmişteki politika sıkılaştırmalarının bir kısmı hâlâ devam ederken, FED bekle ve gör moduna geçebilir, bu da duraklama demektir. Bununla birlikte, ana risk en büyük varlıkları olan enflasyon karşıtı kredibilitelerinin zedelenmesi olmaya devam ediyor ve bu da şahin bir tepki fonksiyonunu tercih etmeyi gerektiriyor.

Wilson-Elizondo, “Grevler, kapanma ve öğrenci kredisi geri ödemelerinin yeniden başlaması toplu olarak acı verecek ve FED’in şu an ile bir sonraki kararı arasında verilerde inişli çıkışlı bir seyir izleyecektir.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki zayıflığın piyasalardaki kayıpları artırması

2. FOMC faiz kararı ve FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının sindirilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri, Emlak, Sağlık, Kamu Hizmetleri

Zayıf: Teknoloji, İletişim, Ham Madde, Enerji

Öne Çıkan Hisseler

General Mills (GIS) hisseleri, şirketin beklentileri aşan mali ilk çeyrek sonuçlarını açıklamasının ve enflasyonun ılımlı hale gelmesi, tedarik zincirlerinin istikrara kavuşması ve “giderek daha temkinli hale gelen tüketicinin” dirençli kalması nedeniyle tüm yıl görünümünü yinelemesinin ardından çoğunlukla yatay seyretti.

Coty (COTY) prestijli parfüm segmentindeki güçten destek alarak 2024 mali yl tahminlerini yükseltti ve hisseler 4,5% artıda kapandı.

Pinterest (PINS) yöneticileri 2022’ye kadar olan yavaşlamanın ardından gelir artışının hızlanacağını tahmin ettiklerini açıkladı. Ayrıca PINS, City ve DA Davidson analistlerinin hisse notunu “AL” seviyesine yükseltmesinden de destek buldu. Hisse kapanışta 3,1% yükseldi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti