Bültenler

FDA, Pfizer ve BioNTech’in Covid Aşısına Tam Onay Verdikten Sonra Şirket Hisseleri Yükselişe Geçti

August 24, 2021 • 2 dakika okuma süresi
FDA, Pfizer ve BioNTech’in Covid Aşısına Tam Onay Verdikten Sonra Şirket Hisseleri Yükselişe Geçti

ABD Gıda ve İlaç Departmanı (FDA), Pfizer (PFE) ve BioNTech’in (BNTX) Covid-19 aşısına 23 Ağustos itibarıyla tam onay vererek, ABD’de bu onayı kazanan ilk Covid aşısı oldu. Kararın açıklanmasının ardından iki ilaç üreticisinin de hisseleri yükselmeye başladı.

❗️ Neden Önemli?

Tam onay verilene kadar, aşı ABD’de sadece acil kullanım iznine sahipti. Şimdi ise artık tam bir FDA onayıyla birlikte;

  • Pandemi sona erdikten sonra dahi aşı piyasada kalabilecek.

  • Aşıyı ABD’deki 16 yaşın üzerindeki tüm tüketicilere doğrudan pazarlayabilecekler.

  • Şirketler aşı fiyatını yükseltme hakkına sahip olacak.

Daha önceden iki şirket, Avrupa Birliği’nde aşılarının fiyatlarını doz başına 18,40 dolardan 23 dolara yükseltmişti.

Artık FDA onayı ile birlikte, özellikle Delta varyantının vaka sayıları da hızla artmaya devam ederken, ABD ordusu da dahil olmak üzere ülke çapındaki tüm şirket ve kuruluşların da gelecekte resmi olarak aşı çıkarmak üzere çalışmalar yapılmasının önünü açabilir.

👀Nasıl Etkiledi?pfizer.png

PFE: Son bir ayda %19,65 değer kazanan Pfizer (PFE) hisseleri, dün akşam FDA kararının açıklanmasının ardından günü %2,56 yükselişle 49,97 dolardan tamamladı.

Pfizer 2021’de aşı satışlarından 33,5 milyar dolarlık gelir elde etmeyi bekliyordu. FDA onayı sonrası analistler, şirketin 2022’de Covid aşısı satışlarının 2021’e oranla %70 daha yüksek olmasını bekliyorlar.

BNTX: Son bir ayda %30,43 değer kazanan BioNTech (BNTX) hisseleri, dün akşam FDA kararının açıklanmasının ardından günü %9,58 yükselişle 382,10 dolardan tamamladı.

biontech.png

📍Bir Adım İlerisitrillium therapeutics .png

Dün erken saatlerde yaptığı açıklamada Pfizer, kan kanserine dair yürüttükleri tedavi çalışmalarını güçlendirmek için Kanadalı ilaç geliştiricisi Trillium Therapeutics’i (TRIL) 2.26 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını duyurdu.

Geçen yıl Trillium’dan 25 milyon dolarlık hisse satın alan Pfizer, şirketin kalan hisselerinin her bir adedini 18,50 dolardan satın alacak ve bu değerleme ile birlikte hisse senedinin geçtiğimiz hafta cuma günkü son kapanış fiyatı üzerinden %203,8’lik bir primi temsil etmiş olacak.

Haberin ardından Trillium Therapeutics (TRIL) hisseleri bir gün içerisinde %188,83 yükselerek neredeyse 3 kat artmış oldu ve günü 17,59 dolardan tamamladı.