Analist Notları

FDA Onayı Almak Üzere Olan Biyoteknoloji Şirketleri

January 8, 2024 • 7 dakika okuma süresi
FDA Onayı Almak Üzere Olan Biyoteknoloji Şirketleri

Her daim dinamikliğini koruyan biyoteknoloji hisseleri, borsadaki en yüksek riskli-yüksek ödüllü hisselerin başında geliyor. Birçok biyoteknoloji şirketi, büyük pazar payı alabileceği o ilacı geliştirmek için çalışıyor. 🔬

🧬 Çoğunlukla volatil seyreden bu hisselerin kaderi, çalışma verilerine ve FDA gibi ilaç düzenleyici kurumların kararlarına bağlı. Olası bir FDA onayı, faz geçişi ve etiket genişletme haberi hisse fiyatında büyük bir yükselişe neden olabiliyor. 📈

👩🏻‍🔬 Dilersen Morgan Stanley analistlerinin yakında olumlu çalışma verileri veya FDA onayı açıklanmasını beklediği şirketlere ve verdikleri hedef fiyatlara yakından bakalım! 👀

Regeneron Pharmaceuticals (REGN)

Regeneron Pharmaceuticals; metabolik bozuklukları, inflamatuar hastalıkları, kanseri ve solunum rahatsızlıklarını tedavi etmek için tedaviler geliştirmeye odaklanmış bir biyoteknoloji şirketidir. 

Şirketin hisseleri, FDA’nın yaşa bağlı maküler dejenerasyon ilacı Eylea’nın başvurusunu reddetmesinin ardından Haziran 2023’te büyük darbe almıştı. 

FDA Onayı Almak Üzere Olan Biyoteknoloji Şirketleri

Ancak Morgan Stanley analistleri, şirketin durumu göz önüne alındığında bunun uzun vadeli yatırımcılar için bir satın alma fırsatı olduğunu söylüyor. Analistler, Regeneron’un Duplixent isimli ilacı için hala bir büyüme grafiğine sahip olduğunu ve onkoloji faaliyetlerinden sağlayabileceği bir avantaja sahip olduğunu belirtiyor. Morgan Stanley, REGN hissesi için “Yüksek Ağırlık” notuna ve 941 dolarlık fiyat hedefine sahip. 5 Ocak’ta 913,17 dolar seviyesinden kapanış gerçekleştiren hisse 3% yükseliş potansiyeli sunuyor.

IQVIA Holdings (IQV)

IQVIA, sağlık hizmetlerine veri çözümleri sağlayan bir klinik araştırma şirketidir. Analistler, şirketin ilaç, biyoteknoloji ve tıbbi cihaz alanlarında hizmet sağlayan sözleşmeli araştırma kuruluşları için öncü olduğunu belirtiyor. Morgan Stanley analistleri, şirketin teknoloji varlıkları ve klinik uzmanlığı sayesinde biyofarmasötik araştırma ve geliştirmede pazar lideri haline gelebileceğini ifade ediyor. Şirketin müşteri etkileşimi stratejisinin bir parçası olan teknoloji ve analitik çözümlerini zaman içinde geliştirmesi bekleniyor. 

Analistler, IQVIA’nın çift haneli gelir artışının ve güçlü maliyet yönetiminin kârlılığı artıracağını öngörüyor. Morgan Stanley, IQV hissesi için “Yüksek Ağırlık” notuna ve 225 dolarlık fiyat hedefine sahip. 5 Ocak’ta 220,52 dolar seviyesinden kapanış gerçekleştiren hisse 2% yükseliş potansiyeli sunuyor.

Argenx (ARGX)

Argenx, otoimmün hastalıklar ve kansere yönelik tedaviler geliştiren bir biyoteknoloji şirketidir. Şirketin, “miyastenia gravis” hastalığının tedavisi için onaylanmış tek ilacı Vyvgart Hytrulo’dur. 

FDA Onayı Almak Üzere Olan Biyoteknoloji Şirketleri

Argenx, Aralık 2023’te bu ilacın otoimmün cilt hastalığı olan pemfigusunun tedavisine yönelik denemelerde ilerleme gösteremediğini bildirdiğinde hisse fiyatı olumsuz etkilendi. Bu ilaç ayrıca yakın zamanda trombositopeni tedavisinde iyileşme göstermede de başarısız oldu. 

Morgan Stanley analistleri, aksaklıklara rağmen ilacın hala önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtiyor. Morgan Stanley, ARGX hissesi için “Yüksek Ağırlık” notuna ve 510 dolarlık fiyat hedefine sahip. 5 Ocak’ta 396,22 dolar seviyesinden kapanış gerçekleştiren hisse 29% yükseliş potansiyeli sunuyor.

Legend Biotech Corp (LEGN)

Legend Biotech, kanser ve diğer rahatsızlıkları tedavi etmek için yeni hücre tedavileri geliştiren bir biyofarmasötik şirketidir. Şirketin dirençli multipl miyeloma sahip yetişkinleri tedavi edebilen Carvykti isimli ilacı onay aldı. Analistler, Carvykti’nin güçlü bir ticari lansmana imza attığını ve Legend’in hem satışlarını hem de daha önceki tedavi çalışmalarını destekleme potansiyeline sahip olduğunu ifade ediyor. 

Morgan Stanley analistleri, devam eden çalışmaların cesaret verici olduğunu ve Nisan 2024’e kadar Carvykti etiketinin genişletilmesine ilişkin bir FDA kararı beklediğini söyledi. FDA’dan gelebilecek olası bir onayın hisseleri pozitif etkileyebileceğini belirten Morgan Stanley analistleri, LEGN hissesi için “Yüksek Ağırlık” notuna ve 85 dolarlık fiyat hedefine sahip. 5 Ocak’ta 56,44 dolar seviyesinden kapanış gerçekleştiren hisse 51% yükseliş potansiyeli sunuyor.

BeiGene (BGNE)

BeiGene, dünyadaki kanser vakalarının 80%’ine odaklanan bir biyoteknoloji şirketidir. Şirketin ilaçları arasında kanser tedavileri alanında Brukinsa, Tevimbra ve Partruvix yer alıyor. Analistler, Brukinsa ilacının pazar payının Aralık 2022’deki 3%’ten Aralık 2023’te yaklaşık 9%’a yükselmesinin ardından 2024 yılında satışlarında da artış öngörüyor. Brukinsa’nın daha fazla benimsenmesinin, kronik lenfositik lösemi ve küçük lenfositik lenfoma tedavisine verilen onaydan kaynaklandığı ifade ediliyor. 

FDA Onayı Almak Üzere Olan Biyoteknoloji Şirketleri

Olumlu verilerin ilgi çekiciliğiyle Brukinsa’nın 2024 yılında 1,8 milyar dolarlık satış yapacağı tahmin ediliyor. Morgan Stanley, BGNE hissesi için “Yüksek Ağırlık” notuna ve 318 dolarlık fiyat hedefine sahip. 5 Ocak’ta 165,38 dolar seviyesinden kapanış gerçekleştiren hisse 92% yükseliş potansiyeli sunuyor.

Neurocrine Biosciences (NBIX)

Neurocrine Biosciences, piyasada üç ilacı bulunan bir biyoteknoloji şirketidir. Bu ilaçların ilki, tardif diskinezi ve Huntington hastalığı tedavisi için Ingrezza; ikincisi, Parkinson hastalığının tedavisi için Ongentys ve sonuncusu rahim miyomlarına bağlı ağır adet kanaması tedavisi için Oriahnn. 

FDA Onayı Almak Üzere Olan Biyoteknoloji Şirketleri

Şirket, 2022 yılında Ingrezza’nın ürün satışlarından 1,43 milyar dolar sağladı ve 2038 yılına kadar ilaçta ruhsata sahip. Analistler, şirketin hem iç kaynaklar hem de dış kaynaklar aracılığıyla önümüzdeki beş yıl içinde 20 ürün geliştirmeyi amaçladığını ifade ediyor. Morgan Stanley, 5 Ocak’ta 132,48 dolar seviyesinden kapanış gerçekleştiren hisse NBIX için “Yüksek Ağırlık” notuna ve 130 dolarlık fiyat hedefine sahip.

United Therapeutics (UTHR)

United Therapeutics, pulmoner arteriyel hipertansiyonun tedavisine odaklanan bir biyofarma şirketidir. Analistler, şirketin önemli ilacı Tyvaso’nun satışlarının beklentileri aştığını ve bu ilacın satışlarının, interstisyel akciğer hastalığına bağlı pulmoner hipertansiyonu olan hastaların tedavisini de içeren ilaca yönelik 2021’te etiket genişletmesinin ardından hızlandığını söylüyor.

FDA Onayı Almak Üzere Olan Biyoteknoloji Şirketleri

Morgan Stanley analistleri, Tyvaso’nun, idiyopatik pulmoner fibrozis tedavisini kapsayacak şekilde etiketini daha da genişletme potansiyeli de dahil olmak üzere önünde hala ek büyüme katalizörleri bulunduğunu söylüyor. Ayrıca olası bir etiket genişletmenin Tyvaso satışlarını neredeyse iki katına çıkarabileceği ifade ediliyor. Morgan Stanley, UTHR hissesi için “Yüksek Ağırlık” notuna ve 314 dolarlık fiyat hedefine sahip. 5 Ocak’ta 229,40 dolar seviyesinden kapanış gerçekleştiren hisse 37% yükseliş potansiyeli sunuyor.

Sarepta Therapeutics (SRPT)

Sarepta Therapeutics, Duchenne kas distrofisi ve uzuv kuşak kas distrofisini tedavi etmek için gen terapileri geliştiren bir biyofarma şirketidir. Analistler, 2024’ün ilk yarısında Sarepta, Elevidys isimli ilaç için etiketin daha fazla hasta popülasyonunu kapsayacak şekilde genişletilmesine ilişkin bir FDA kararı bekliyor. 

FDA Onayı Almak Üzere Olan Biyoteknoloji Şirketleri

Analistlere göre olası bir FDA onayı, karşılanmayan yüksek talebin etkisiyle hisse fiyatlarında yükselişe katalist olabilir. Morgan Stanley, SRPT hissesi için “Yüksek Ağırlık” notuna ve 146 dolarlık fiyat hedefine sahip. 5 Ocak’ta 97,34 dolar seviyesinden kapanış gerçekleştiren hisse 50% yükseliş potansiyeli sunuyor.

FDA Onayı Almak Üzere Olan Biyoteknoloji Şirketleri

FDA Onayı Almak Üzere Olan Biyoteknoloji Şirketleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: US News, StockRover