Borsa İstanbul Notları

Fatih Karahan’ın Başkanlığı Borsa, Döviz ve Ekonomi Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratabilir?

February 5, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Fatih Karahan’ın Başkanlığı Borsa, Döviz ve Ekonomi Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratabilir?

Hafize Gaye Erkan, 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana TCMB Başkanı görevine devam ediyordu. 2 Şubat tarihinde akşam saatlerinde istifa etti. Erkan, sosyal medya hesabından yayınladığı mesajda “Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.” dedi. Gaye Erkan istifa ettiğini söylese de gece yarısı yayımlanan Resmi Gazete’de Erkan’ın “görevden alındığı” belirtildi.

İlk etapta geçmiş travmalardan kaynaklı büyük panik oluştursa da kullanılan iletişim dili, gerek Sn. Erkan’ın gerekse Sn. Şimşek’in kararın şahsi olduğu ve sürecin kontrol altında olduğuna dair açıklamaları piyasanın kalbine su serpti. Devamında hiç vakit kaybedilmeden yine mevcut ekip içerisinde göreve atanan Fatih Karahan’ın, “Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız” ifadelerini kullanarak istikrar işaret etmesi pozitif karşılandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de ekonomi programının kararlı bir şekilde uygulanacağına dikkat çekti. Ve beraberinde yabancı kurumlarca değişim ve gelişimler üzerine raporlar yayınladı.

Fatih Karahan’ın Başkanlığı Borsayı Nasıl Etkiler?

TCMB’de başkan değişiminin ardından piyasanın ilk işlem gününde endeksin güne pozitif seyirde başlaması değişim üzerine algının negatif olmadığına yönelik önemli bir sinyal veriyor.

Gerek yurtiçi gerekse yurtdışında aracı kurum ve analistlerin yorumları; iletişim dilinin güçlü olması, yeni ismin akademik ve iş tecrübesi anlamında kabul görür düzeyde bir isim olması gibi sebepler algılarda negatif duruma yer vermeye mahal olmadığı konusunda yorumlarda bulundu.

Fatih Karahan’ın Başkanlığı Borsa, Döviz ve Ekonomi Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratabilir?

Merkez Bankası Başkanının Değişimesinin Döviz Kuruna Etkileri Nasıl Olabilir?

İlk etapta gerçekleşen fiyatlamalara bakıldığında ciddi bir etkisi olmadığı, fiyatlamaların Dolar/TL için 30,50 seviyelerinde devam ettiği görülüyor. TCMB başkan değişimi öncesinde 2 şubat gününde 30,30 seviyelerinden 30,50 seviyelerine yükselerek bir miktar ivme kazanan Dolar/TL, yükseliş eğilimini sürdürüyor. Değişim sonrası ani bir yükseliş ivmelenmesi görülmüyor.

Şayet J.P Morgan’ın raporunda belirttiği gibi daha şahin adımlar atılarak enflasyonla mücadele edilirse ve mevcut enflasyon Sn. Şimşek’in belirttiği üzere yılın ikinci yarısında belirgin şekilde gerilerse; Dolar/TL’deki seyir de bu senaryodan etkilenebilir. Ancak bunun pek çok dinamik değerlendirilerek yapılan bir hesap olduğunu unutmamakta fayda var. Dolayısıyla Wells Fargo analistlerinin yakın zamanda paylaştıkları raporda beklediği gibi yılın üçüncü çeyreğinde kurun 30 seviyesine, son çeyrekte ise 29,50 seviyesine çekilmesi benzeri bir öngörü yapmak için daha fazla dataya ihtiyaç duyulabilir. Yine de ekonomik anlamda hedefler tutturulursa dövizde daha stabil bir görünüme kavuşabileceğimiz düşünülüyor.

Değişimin Ekonomiye Etkileri Nasıl Olabilir?

Sn. Şimşek ve Sn. Karahan’ın vermiş olduğu demeçler ve kurumlarca paylaşılan tahminler göz önünde tutularak mevcut normalleşme sürecinin devam edeceği, hatta kemer sıkmanın bir süre daha uzayabileceği beklentileri artmış durumda. Buradan yola çıkarak olası faiz indirimlerinin daha ötelenmesi veya yeni bir artırım ihtimalinin daha kuvvetlenmesi önemli olabilecek beklentiler arasında.

Bunun dışında nihai bir değişim, farklılık izlenmesi beklenmiyor. Mevcut politikaların ve atılan adımların kararlılıkla sürdürülmeye devam edeceği konusu ilgili merciler tarafından defaatle bildirilmiş durumda.

Türkiye’nin kredi risk primi (CDS) değerleri incelendiğinde 2023 mayıs ayında 700 seviyelerinde iken gelinen son noktada 350’nin aşağısında stabillik kazanmaya başlaması, başlıca önemli olarak değerlendirilebilecek olumlu gelişmeler arasında yer alıyor. Kredi risk primi yani CDS değerlerinin düşmesinin riskin azalmasına işaret ettiği ve yabancı yatırımcılar için önemli bir kriter olduğunu hatırlatarak genel görünümü pozitife taşıyabilecek etmenler arasında olabileceğine değinmemiz mümkün.

Yaşanan başkan değişiminin ardından gün içinde 2% yükselişle 333,12 seviyelerinde işlem gören CDS rakamları, uzun vadede düşen ‘TCMB Başkanı Görev Süresi’ istatistiğine olumlu bakılmadığı konusunda ufak bir tepki niteliği taşıyor.

Diğer yandan açıklanan güncel veriler itibariyle Ocak ayında aylık enflasyonda 6,7%’lik bir yükseliş gerçekleşirken, yıllık enflasyon 64,9% oldu.

Sn. Şimşek açıklamasında ‘Ocak ayında büyük oranda enflasyona yansıyan bu etkilerin enflasyonun ana eğilimini etkilemesini beklemiyoruz.’ ifadelerine yer verdi.

‘Şubat’tan itibaren aylık enflasyonun kayda değer şekilde düşerek tahmin patikamızla uyumlu seyredeceğini öngörüyoruz. Yıllık enflasyonda ise yılın ikinci yarısında belirgin bir gerileme göreceğiz.’ şeklinde görüşlerini paylaştı.

Sn. Karahan, 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu’nun tanıtımı amacıyla 8 Şubat Perşembe günü saat 10.30’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası İdare Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı düzenleyeceği biliniyorken; bu toplantının piyasa tarafından önemle takip edileceği ve yol haritasında güncelleme olacak mı, süreç nasıl devam ediyor sorularına yanıt aranacağı söyleniyor.

Alınan enflasyon sonuçları itibariyle yeni başkanın ilk sınavını vereceği ve faiz artırımları konusunda tutumunu gerek aldığı kararda gerekse karar metninde belli edeceğini göreceğiz. Son karar metninde mevcut faiz oranlarının yeterli olduğu belirtilmişti.

Temel hatları ile raporlarda yer alan başlıkları senin için derledik;

Fatih Karahan’ın Başkanlığı Borsa, Döviz ve Ekonomi Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratabilir?

J.P Morgan

Kurumun değişiklik üzerine yorumu pozitif yönde oldu. Yayımladığı notta ‘Para Politikası Kurumu’nun artık daha şahin olabileceği yönündeki görüşümüz nedeniyle TCMB’deki liderlik değişimini enflasyonun düşürülmesi ve lira açısından olumlu görüyoruz’ ifadelerini kullandı. Diğer yandan ani lider değişikliklerinin panik yarattığı konusuna da notlarında yer verdi.

Fatih Karahan’ın Başkanlığı Borsa, Döviz ve Ekonomi Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratabilir?

Morgan Stanley

Morgan Stanley tarafında da yorumlar olumlu yönde oldu. TCMB’nin Başkan Fatih Karahan döneminde enflasyonla mücadeleye öncelik veren geleneksel para politikasını sürdürmesini beklediklerini kaydetti. Yayımlanan notta, “2019 ve 2021’deki geçmiş başkan değişikliklerinden farklı olarak bu değişim, politika yönünde bir değişikliğe veya daha düşük faiz oranlarına yönelik siyasi bir tercihe işaret etmiyor.” ifadeleri kullanıldı.

Fatih Karahan’ın Başkanlığı Borsa, Döviz ve Ekonomi Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratabilir?

HSBC

HSBC, Hafize Gaye Erkan’ın kişisel nedenlerle istifa etmesi ve yerine yardımcısı Karahan’ın geçmesi nedeniyle politika sürekliliği beklediklerini bildirdi. Bunun yanı sıra istifanın, politika faizinin yakın dönem yönlendirmesi konusunda daha az belirsizlik olduğu bir döneme denk geldiğini vurguladı. Yani, TCMB’nin sıkılaştırma sürecinin geçen ay sona erdiğini düşündüklerini ve bu yıl boyunca politika faizinin sabit kalmasını öngördüklerini kaydetti.

Yıl sonuna kadar manşet enflasyonun TCMB tahmini olan 36%’den daha yukarıda 45% seviyelerinde tamamlayacağını öngördüklerini de belirtti.

Yabancı kurumların açıklamalarına yönelik daha detaylı içeriğe buradan ulaşabilirsin.

Fatih Karahan’ın Başkanlığı Borsa, Döviz ve Ekonomi Üzerinde Nasıl Etkiler Yaratabilir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, TCMB.