Borsa İstanbul

Faiz Kararına 1 Kala: Piyasalar TCMB’den Ne Bekliyor?

December 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Faiz Kararına 1 Kala: Piyasalar TCMB’den Ne Bekliyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın son faiz kararını yarın 14.00’da açıklayacak. Yurt içi piyasalarda gözler faiz kararına çevrilmişken, yabancı kurumların da faiz kararına ilişkin tahminleri gelmeye devam ediyor.

Karar öncesinde dolar/TL bugün 29,13 lirayla tarihi zirvesinden fiyatlanmaya devam ediyor. Avro ise 31,89 lira seviyesinde.

Haziran ayında gerçekleştirilen seçimler ve yeni ekonomi yönetimi ışığında o dönem 8,5% olan faiz şu anda 40% seviyesinde bulunuyor. Bu Haziran ayından bu yana toplamda 2 bin 650 puan faiz artışına işaret ediyor. 

📃Son PPK Metninden Önemli Kısımlar

Merkez Bankası 23 Kasım tarihli son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz artış döngüsünün sonuna doğru gelindiğine işaret ederek “Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirmiştir. Bu çerçevede, parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman diliminde tamamlanacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Ek olarak TCMB metninde “Kurul, faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir” denildi. 

📊Piyasalarda Beklentiler Ne?

Yurt içinde Anadolu Ajansı (AA) Finans’ın 14 ekonomistle yaptığı anketin medyan sonuçlarına göre ekonomistler faizin bu ay 250 baz puan artışla 42,50% olmasını bekliyor.

Diğer yandan yabancı kurumlar da faize ilişkin öngörülerini paylaştı. 

Yabancıların Tahminleri

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, faizin 250 baz puan artışla 42,50%’ye yükseltileceği görüşünde. 

In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys de TCMB’nin beklenen faiz artırımına ilişkin olarak bankanın resmi olarak faiz oranlarının yeterince yüksek olduğunu açıklamasına dikkat çekti. 

TL’nin Carry Trade yatırımcıları açısından yeterince cazip olmadığına vurgu yapan ve bu durumun Türkiye’de enflasyonun yılın ilk yarısında nihayet zirveye ulaşıp düşmeye başlamasıyla değişebileceğini ifade eden Matys, bunun da Fed’in 2024’ün ikinci yarısında faiz indirimine başlamasıyla aynı zamana denk gelebileceğini söyledi.

Faiz Kararına 1 Kala: Piyasalar TCMB'den Ne Bekliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCMB, Bloomberg HT