Videolar

Faiz Kararı Borsaları Nasıl Etkileyecek? “Dolarımı, Altınımı Ne Yapayım?”

June 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Faiz Kararı Borsaları Nasıl Etkileyecek? “Dolarımı, Altınımı Ne Yapayım?”

Tuncay Turşucu; PPK toplantısından çıkacak faiz kararına çok az bir zaman kala olası bir faiz artışının borsaları, kuru ve altın fiyatlarını nasıl etkileyeceğini “Bir Bilene Sorduk” serisinin yeni bölümünde analiz etti.

Faiz artışlarının TL’deki değer kaybının önüne geçmesi ihtimaline yönelik Turşucu özellikle “döviz talebine” vurgu yaptı ve faizler çok yükseltilse dahi kurun aşağı yönlü hareket etmeyeceğini belirtti. Turşucu’ya göre şayet yüksek faiz dövizi etkileyecek olsaydı mevduat faizleri veya KKM zaten yüksek olduğu için kuru etkilerdi. Yani kurdaki yükselişin ana sebebi dövize olan talep ve elbette mevcut döviz likiditesi.

Bu yükselişin önüne geçebilmemiz ise sadece yüksek faizle değil aynı zamanda para politikasındaki reform niteliğinde kapsamlı kararlar ile olacak. Bu nedenle Turşucu özellikle PPK faiz kararı ile yayınlacak karar metnindeki işaretlere oldukça dikkat etmek gerektiğini söyledi.

Faiz kararının 20%’nin altında gelmesi durumunda kurda bir yükseliş olmasını bekleyen Turşucu gram altında da yukarı yönlü hareketler bekliyor.

Turşucunun borsa, dolar ve altın yorumlarına ve sektör değerlendirmelerinin tamamına aşağıdan ulaşabilirsin.

Faiz Kararı Borsaları Nasıl Etkileyecek? “Dolarımı, Altınımı Ne Yapayım?”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı