Altın Yorumları

Faiz İndirimi Beklentileriyle Altın Düşüşünü Sürdürüyor

January 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Faiz İndirimi Beklentileriyle Altın Düşüşünü Sürdürüyor

Altın fiyatları, bu hafta açıklanacak önemli enflasyon verisi öncesinde gerilerken, faiz indirimlerine yönelik coşkulu umutların azalması dolar ve Hazine tahvili getirilerini destekledi. 

Spot altın TSİ 13.00’te 2.028 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,69% düşüşle 2.025 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada geçen haftaki dalgalı seyrin ardından düşmeye devam eden gram altının satış fiyatı 0,26% düşüşle 2.055 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı ise 2.049 lira oldu. 

Faiz İndirimi Beklentileriyle Altın Düşüşünü Sürdürüyor

Capital. com analisti Kyle Rodda, “Geçen haftaki güçlü istihdam verisinin etkilerinin devam ettiğini düşünüyorum. Öte yandan bu hareketler bu yıla yönelik faiz indirimi beklentilerinin hafiflemesinden kaynaklanıyor.yorumunu yapıyor

Geçen haftanın son işlem gününde açıklanan güçlü istihdam verisiyle desteklenen dolar endeksi, geçtiğimiz hafta temmuzdan bu yana en iyi haftasına imza atmış, gösterge 10 yıllık Hazine tahvili getirileri de 4%’ün üzerinde seyretmişti.

Veriler; ABD işverenlerinin aralık ayında beklentilerin üzerinde istihdam sağladığını göstermişti.

CME FedWatch aracına göre de piyasa katılımcıları, Fed’in mart ayında faiz indirimine gitme ihtimalini, Yeni Yıl öncesindeki yaklaşık 90%’lık olasılığa göre şimdi 64% civarında fiyatlıyor.

Rodda, yakın vadede durumun hala yapıcı göründüğünü ancak altın fiyatlarındaki geri çekilmenin biraz daha sürebileceğini belirtti.

Faiz İndirimi Beklentileriyle Altın Düşüşünü Sürdürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC