Altın Yorumları

Faiz İndirimi Beklentileri Zayıfladı, Altın Geriledi

May 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Faiz İndirimi Beklentileri Zayıfladı, Altın Geriledi

Altın fiyatları, Fed’in enflasyondaki ilerlemenin durduğunu ve faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağını söylemesinin ardından, yatırımcıların ABD’de bu yıl para politikasının gevşeme olasılığını yeniden değerlendirmesiyle düştü.

Spot altın, TSİ 15.45’te 2.300 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları 0,05% artışla 2.312 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da düşüşe geçti ve 1,10% düşüşle 2.396 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.392 lira oldu.

Faiz İndirimi Beklentileri Zayıfladı, Altın Geriledi

Bağımsız analist Ross Norman, “Altın için faiz indirimlerini yıl sonuna kadar ertelemek düşüş olarak değerlendirilebilirdi ancak dün dolar yükseldi ve ardından altına kısa süreli olsa da destek verdi.” yorumunu yapıyor

Fed dün faiz oranlarını sabit tuttu ve indirimlere hâlâ eğilimli olduğunun sinyalini verdi ancak faiz indirimlerini bir süre daha geciktirebilecek hayal kırıklığı yaratan enflasyon verilerine dikkat çekti. 

Fed Başkanı Jerome Powell, bir sonraki hamlenin verilere bağlı olacağını ancak bir faiz artışı olasılığının da düşük olduğunu söyledi.

Şimdi dikkatler, işgücü piyasasının sağlığı hakkında daha fazla ipucu için yarın açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisine çevrildi.

Faiz İndirimi Beklentileri Zayıfladı, Altın Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC