Bültenler

Faiz Görünümü Öncesi Borsalar Karışık

January 31, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Faiz Görünümü Öncesi Borsalar Karışık

ABD borsaları Fed’in yılın ilk para politikası kararından önce, işgücü piyasasına ilişkin önemli bir göstergenin beklenenden daha sıcak gelmesinin ardından karışık bir seyir izledi.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,76% ve S&P 500 0,06% düşerken, Dow Jones 0,35% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Dün açılış zilinden kısa bir süre sonra, Aralık 2023’e ilişkin Job Openings and Labor Turnover Survey (JOLTS) açıklandı. Açık iş pozisyonu sayısı, geçen yılın son ayında 9,026 milyona yükselerek 8,70 milyonluk beklentinin üzerinde gerçekleşti ve kasım ayındaki 8,925 milyonluk rakama göre yükseldi. 

Veriler, Fed’in ilk para politikası kurulu toplantısının tamamlanmasından sadece bir gün önce geldi. Merkez bankasının faiz oranlarını değiştirmemesi bekleniyor ancak faiz indirimlerine ilişkin ipuçları için başkan Jerome Powell’ın yorumları izlenecek.

Piyasa katılımcıları da verilerin ardından faiz indirimi beklentilerini azalttı ve CME FedWatch aracı, Fed’in mart toplantısında 25 baz puanlık faiz indirimi olasılığının 37% olarak fiyatlandığını gösterdi. Piyasaların faiz indirimi beklentisi, pazartesi günü 46% seviyesindeydi.

Hecht Commodity Group’tan Andrew Hecht, “Piyasalar, FOMC’nin herhangi bir para politikası değişikliği yapmasının muhtemel olmadığı Fed toplantısına hazır. 2024’ün ABD’de seçim yılı olması ve merkez bankasının apolitik bir rol oynamaya çalışması nedeniyle Fed’in para politikasında yapacağı değişikliklerin marjinal olacağını düşünüyorum.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. S&P 500’ün rekor seviyesine görmesinin ardından görülen kâr toplama eğilimi

2. Ocak ayı tüketici güveni endeksine gelen tepkiler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Finans, Enerji, Tüketici Ürünleri, Ham Madde

Zayıf: Emlak, Teknoloji, İletişim

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, zorlu bir başlangıç yaptıkları 2024’te yeniden yeşile döndü Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Fed de Bizi Görecek mi?

Wall Street, Fed’in bu akşam faiz oranları hakkında ne söyleyeceğini duymak için adeta nefesini tutmuş bir şekilde bekliyor. S&P 500 dünü neredeyse yatay kapatırken, Dow Jones hafif ivme kazandı ve Nasdaq Composite düştü. Şimdi gözler, Fed’in toplantı sonrası yayınlayacağı açıklamaya çevrildi; yatırımcılar açıklamaların bankanın politikasının geleceği için ne anlama geleceğini anlamaya çalışacak.

🛬 2. Boeing İnişe Geçti

Faiz Görünümü Öncesi Borsalar Karışık

Boeing (BA) yılın son üç ayı için beklenenden daha az bir zarar bildirdi ancak geleceği hâlâ belirsiz. Şirket, analistlerin 0,78 dolar hisse başına zarar beklentisine karşılık 0,47 dolar düzeltilmiş zarar bildirdi. Aynı dönemde uçak talebi ve teslimatları arttı. Şirket 2024 yılına ilişkin bir görünüm sunmadı. Bilanço, 16 bin fitte uçan bir Boeing 737 Max 9 uçağının bir kapı tapasının patlayarak uçağın yan tarafında büyük bir delik açmasından haftalar sonra geldi. Ancak yatırımcılar, olay federal soruşturma altında olduğu için uçak üreticisinden patlamanın sektörde nasıl yankılanabileceğini duymak istiyorlar. 

Faiz Görünümü Öncesi Borsalar Karışık

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing