Ekonomi ve Finans Haberleri

Faiz Görünümü Odağa Yerleşti, Petrol Düştü

Şubat 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Faiz Görünümü Odağa Yerleşti, Petrol Düştü

Bu yıl ABD’de faiz oranlarının beklentilerden daha geç gerçekleşeceği tahminlerinin, Kızıldeniz’deki saldırılardan daha ağır basmasıyla petrol fiyatları geriledi.

Brent TSİ 17.30’da 0,49% düşüşle varil başına 81,94 dolardan, ABD ham petrolü ise 0,49% düşüşle varil başına 76,66 dolardan işlem gördü. Her iki gösterge de dün son üç haftanın en yüksek seviyelerini görmüştü.

PVM analisti John Evans, “Petrol fiyatları için bir düzeltme günü. Piyasaların gözlerini makro dünyaya çevirmesi karşısında Ortadoğu’ya sessizlik hakim.” diyor. 

Fed’in faiz indirimlerinin düşünülenden daha uzun süre sonra gelebileceğine dair endişeler petrol talebinin görünümünü olumsuz etkiledi.

Geçen hafta açıklanan ABD enflasyon verileri Fed’in gevşeme döngüsünün yakın zamanda başlayacağına dair umutları zayıflattı. Piyasalar artık faiz indirimleri için haziran ayındaki toplantıdan medet ummaya başladı. 

Evans, “Yatırımcılar bir kez daha en önemli merkez bankası olan Fed’in rotasını ne zaman değiştireceğine dair tahminlerinde bir aksaklık hissetti.” diye ekledi.

Fed’in ocak ayı para politikası toplantısına ilişkin bugün açıklanacak olan tutanaklar, olası faiz indirimlerinin zamanlaması konusunda daha fazla ipucu sunacak.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters